Mehr
  почетоктурски ЕгејПатнички водич Dalyan (хотел, плажа, знаменитости)

  Патнички водич Dalyan (хотел, плажа, знаменитости)

  Резервирајте евтини пакети за одмор во Турција за 2023 година

  Прикажи

  Далјан, кој е поврзан со областа Ортача во Мугла и е едно од најубавите одморалишта во регионот, се наоѓа на точката што го поврзува Средоземното Море со езерото Којџегиз. Далјан е многу богат пристанишен град во смисла атракции; Има пријатна атмосфера со бујни шуми, чисто море и недопрена природна убавина.

  Патнички водич Dalyan (хотел, плажа, знаменитости)
  Der Ultimative Reiseführer Für Dalyan Türkei 2023 - Türkei Life

  Патнички водич за Далјан

  Далјан привлекува внимание со својата историска и културна структура. Иако Далјан е прекрасен град и мора да се види во секое време од годината, помеѓу Април und Ноември најмногу забележани.

  Пристигнување и заминување во Далјан

  До Далјан може да се стигне со авион и меѓуградски автобус. За патниците кои претпочитаат да стигнат до Далјан по воздушен пат, најблискиот аеродром е аеродромот Даламан, оддалечен 28 километри. Аеродромот Даламан е аеродром кој активно го користат туристите кои сакаат да го посетат Далјан од многу делови на светот користејќи домашни и меѓународни летови.

  Речиси сите големи германски и турски авиокомпании летаат до Даламан. Директните летови до Даламан чинат од 70 до 300 евра, во зависност од сезоната. Детални информации за аеродромот за аеродромот Даламан се достапни на нашата партнерска страница Airportdetails.de

  аеродромски трансфер

  Заеднички трансфер: шатл-автобусот ќе ве земе на аеродромот и ќе ве однесе вас и другите патници до вашиот хотел. Плаќате една цена по лице во автобусот и патувањето трае подолго бидејќи треба да чекате други патници на аеродромот и да застанете во неколку хотели. Ако сте резервирале пакет турнеја со хотелски Трансфер, ќе чекате и други патници на аеродромот и ќе возите до неколку хотели на пат до хотелот.

  Приватен трансфер: Вашиот возач ќе ве земе на излезот од терминалот на аеродромот и ќе ве однесе директно до хотелот. Бидејќи плаќате една цена по патување, приватниот трансфер за три лица во автомобилот е само малку поскап од еден автобус за собирање.

  Изнајмување на автомобили во Далиан

  Престижните големи интернационалци и државјани Изнајмување автомобили имаат канцеларии токму на аеродромот Даламан и нивните штандови се наоѓаат на излезот од терминалот.

  Само во Лето треба да резервирате автомобил што е можно порано, бидејќи побарувачката е секогаш многу висока.

  Хотел во Далиан

  Хотелите во Далјан, меѓу најдобрите адреси за оние кои сакаат да поминат одмор во контакт со природата, се издвојуваат по удобноста што ќе направи да се чувствувате како дома.

  Booking.com

  Атракции во Далјан

  • Антички град Каунос: Античкиот град Каунос е еден од најважните антички градови во округот Далјан. Античкиот град Каунос, кој се издвојува меѓу спомениците на Далјан, го осветлува Geschichte на регионот. На границата на Карија и Ликија се наоѓа античкиот град Каунос, до кој може да се стигне преку рута слична на лавиринт на патувања со бродови на Далјан или пеш за 10 минути.
  • Кралските гробници на Каунос: Кралските гробници во Каунас, кои се користеле и во римско време, се меѓу симболичните структури на Далјан. Помеѓу гробниците во Каунас, издлабени во карпа, составени од шест групи, највпечатливи се кралските гробници со предни храмови. Квадратните карпести гробници беа затворени со пловечки камења.
  • Бања со кал далијан: Бањата со кал се наоѓа во близина на теснецот Далјан, кој делува како посредник при излевањето на езерото Кајџегиз во Средоземното Море. Локалните жители сметаат дека бањите со кал се добри, но нема јасна корист од научните истражувања. Се верува дека е ефикасен против брчки бидејќи создава напнатост во телото со навлегување во калта.
  • Радар Тепеси: Радарскиот рид, кој се карактеризира со својот прекрасен поглед, е место за гледање на птиците Далијан. Од ридот можете да го видите градот Далјан, езерото Кајџегиз, Ден Влакно од Iztuzu и многу повеќе.
  • Екинџик залив: Заливот Екинџик се наоѓа на околу 10 километри од градот Далјан. Заливот Екинџик, до кој се стигнува со брод од градот Далјан, е едно од местата каде што можете да пливате и да уживате во уникатната убавина на природата. Во рестораните околу заливот можете да пробате и сезонски салати, една од главните состојки на регионалната Турска кујна.
  • Топарларниот водопад: Водопадот Топарлар, кој сè уште тече без да пресуши, се наоѓа на 27 километри од центарот на градот Далјан. Околу водопадот има места за кампување, пикник и трекинг. Може да се плива и во езерото создадено кај делот водопад.
  • Јуварлак Кеј: Das Yuvarlak Çay liegt in Pinarköy, Bezirk Köyceğiz, 22 km von der Stadt Dalyan entfernt und bietet eine natürliche Schönheit und eine friedliche Atmosphäre. Yuvarlak Çay, mit Frühstücken und Mittagessen in den umliegenden Restaurants, eignet sich auch für активности како што се прошетки во природа, излети и кампување.
  • Езерото Köycegiz: Езерото Köyceğiz, алувијална акумулација, се наоѓа на 48 километри од центарот на Dalyan. Важно за риболов, езерото буди интерес за неговата природна убавина. На езерото има 4 големи и мали острови. Овие острови можете да ги посетите со патувања со брод.
  • Реката Далијан (Калбис): Од Далјан, чамците одат низ делтата на Далјан до плажата.

  Работи што треба да се прават во Далиан

  • Водни спортови во Далјан: Има многу понуди како што се падобрани, нуркање, сурфање, џет скијање, рафтинг и друго.
  • Jeep Safari: Организирана тура со џипови низ околните планини. Ќе посетите мало село и многу природа.
  • Бања: Поминете неколку часа во турска бања, а потоа направете масажа.
  • одење: Можете да резервирате тури со водич во околните планини или планинарења од Далјан до морето.

  Екскурзии од Далјан

  • Памукале und Јераполис: Варовнички тераси извајани со топла вода, урнатините на античкиот град Хиераполис, светско наследство на УНЕСКО. Малку подалеку, но многу вреди да се види.
  • Ефес: Античкиот град Ефес е основан во 6000 година п.н.е. Градел и носел различни цивилизации. Луѓе кои живеат во хеленистичка, римска, византиска, кнежевска и отоманска време живеел, го користел овој антички град. Постојат гласини дека античкиот град Ефес бил основан од женски воини.
  • Куќата на Богородица: Куќата на Дева Марија во античкиот град Ефес е свето место за католиците и муслиманите во Булбилдаги.
  • Храмот на Артемида: Храмот на Артемида, едно од седумте светски чуда, бил изграден во 550 година п.н.е. изградена. Се проценува дека изградбата на храмот на Артемида траела околу 120 години.
  • Бодрум: Бодрум е една од главните туристички дестинации која во лето е преплавена со локални и странци. Недопрени природни пејсажи, историска убавина, место а сместувањето од прва класа ја отвора вратата за незаборавен одмор. Бодрум стана една од честите постојки за бродови и јахти, а има и прекрасни заливи. Бордум нуди и многу одморалишта како Јаликавак, Гумуслук, Гумбет, Тургутреис, Битез и Торба.
  • Мармарис: Мармарис е еден од туристичките центри поврзани со центарот на градот Мугла, кој секоја година прима илјадници туристи. Областа има исклучително убаво море, бројни места за забава, панорамски поглед на заливот и десетици антички градови.
  • Фетије: Фетије е еден од 13-те прекрасни региони во Мугла, кој секоја година привлекува илјадници локални и странски туристи. Областа е позната по својата природна убавина и историска архитектура и е едно од најубавите одморалишта во светот.
  • Родос: Секојдневно има фериботи од Мармарис до грчкиот остров Родос, оддалечен 36 километри.

  Плажи во Далиан

  Ситниот песок и бистрите води на Далјан се речиси секакви сини, нудејќи им на гостите рај за летни одмори и посебни можности за плажи и заливи.

  • Плажата Изтузу: Плажата Изтузу е долга 4,5 километри и 7 километри од центарот на Далиан. Плажата Изтузу се смета за една од најпопуларните плажи на Медитеранот и има и свежа и морска вода. Плажата Изтузу е позната и како плажата на желките бидејќи Карета Карета се мрести на ретко виден дел од плажата каде слатката вода се среќава со морската вода.
  • Екинџик залив: Заливот Екинџик се наоѓа на околу 10 километри од градот Далјан. Заливот Екинџик, до кој се стигнува со брод од градот Далјан, е едно од местата каде што можете да пливате и да уживате во уникатната убавина на природата.
  • Заливот Бакарди: Заливот Бакарди е затскриена плажа со камчиња на 25 минути возење со брод од плажата Изтузу.
  • Заливот Вас: Патување со брод.
  • Саригерме: Плажата Саригерме е една од најпопуларните плажи во Ортака, која се наоѓа на 23 километри од центарот на градот Далјан. Плажата е долга 12 километри и има исклучително чиста и чиста вода. Плиткото море не е само место полно со ситен песок, туку и лесно за капење.
  • Заливот Гокова: Тоа е едно од жешките точки за сурферите на змејови во турскиот Егеј. Далјан е на еден час возење.

  Приморските одморалишта Мармарис, Фетије и Алудениз се помалку од еден час возење од Далјан. Алтернативно, автобуската линија може да стигне до градовите за 90 минути.

  Барови, пабови и клубови во Далјан

  Далјан обично е една од омилените дестинации за одмор за оние кои сакаат мирен одмор во природа. Затоа, иако ноќниот живот не е многу активен, улицата Dalyan Bar ги опслужува оние кои сакаат да имаат забавен одмор.

  Јадете во Далиан

  Далјан, кој е доминантен во егејската кујна, доминира маслиново масло, морски плодови, предјадења и јадења од билки. Како и во секој егејски град, трпезата на Далијан ја красат егејските предјадења и јадења од билки. Ротквицата, хибискусот, замрсеното и радикалното се опции кои ќе останат на вашите пупки за вкус. Полнети цветови од тиквички, кисело пилешко, сикамор и јогурт се локални деликатеси во Далјан.

  Купување во Далиан

  Најзгодно место за купување во Далиан е пазарот Далијан. Во чаршијата, која е отворена до доцна, се продаваат облека, керамика, украси, накит, чанти и други производи. Егејските лековити материјали што ги продава Dalyan Bazaar се исто така многу разновидни.

  Колку чини одмор во Далјан

  Бидејќи трошоците варираат во голема мера во зависност од сезоната и вашите сопствени преференции, овде се разгледуваат само просечните трошоци.

  Пакет тура со all inclusive 1 недела

  • од 300 евра во вонсезона
  • од 450 евра во екот на сезоната
  • од 700 евра во екот на сезоната во хотел со 4 ѕвезди
  • повеќе од 900 € во екот на сезоната во хотел со 5 ѕвезди

  Само хотел/сместување:

  • Буџетен хотел или гостилница со појадок: од 15 до 30 евра на ден
  • Хотел од средна класа со all inclusive: 40 € до 80 € на ден
  • Хотел со 5 ѕвезди од висока класа со all inclusive: повеќе од 90 € на ден
  • AirBnB: сопствена соба од 10 €, сопствен стан од 50 €

  Транспорт:

  • Повратен лет од Германија до Даламан: од 70 до 500 евра, во зависност од сезоната и авиокомпанијата
  • Едно патување со автобус: до 1 €
  • Трансфер на аеродром во колективен автобус: од 10 до 20 евра
  • Такси до аеродром: од 40 до 50 евра. Приватен трансфер од 35€.
  • Дневно патување, на пример Памукале: 50 € до 70 € со вклучен влез и храна

  Есен, пијалаци и други:

  • Ресторан во туристичка област, главно јадење: 7 € до 25 €
  • Локален ресторан, главно јадење: 3 до 10 евра
  • Улична храна: Симит 50 центи, Ротари 1,50 €, пченка на кочан 50 центи, Dürüm 1,50 €
  • Чаша вино во ресторанот: 3 €
  • Чаша пиво: 2,50 €
  • Коктели: од 8 €
  • Шише вода во продавница: 50 центи
  • Намирници во продавниците: околу 20% поевтини отколку во Германија
  • Храна на чаршија: овошјето и зеленчукот се за 40% поевтини отколку во Германија

  Вкупен буџет:

  • Буџет: од 40 до 70 евра на ден
  • Среден опсег: од 60 до 100 евра на ден
  • Високо ниво: од 140 € на ден

  Климатска табела, времето и идеалното време за патување за Далјан

  Далјан има Медитеран климата со топли и суви лета и благи зими.

  месецТемператураповеќесончеви часовиДождливи денови
  Јануари5 - 15 ° С.17 ° C412
  февруари7 - 15 ° С.18 ° C511
  Март8 - 18 ° С.19 ° C710
  Април10 - 22 ° С.20 ° C79
  Мај15 - 27 ° С.22 ° C107
  Јуни20 -32 ° C23 ° C123
  Јули23 - 35 ° С.25 ° C121
  Август24 - 35 ° С.28 ° C101
  Септември20 - 32 ° С.26 ° C92
  октомври16 - 28 ° С.22 ° C87
  Ноември15 - 22 ° С.20 ° C79
  Декември7 - 16 ° С.17 ° C513
  Просечна клима во Далјан

  Висока сезона, од јуни до септември:

  Помеѓу јуни и септември секогаш е топло 30°. Температурата на морето е од 24 до 27 °.

  Ниска сезона, април и мај:

  На почетокот на април температурата надминува речиси 20°. Температурата на водата е во истиот опсег. Во средината на април постојано е 25°, морската вода се загреа до 22 до 24°. Во мај дневната температура во првите денови ќе изнесува 30°.

  Вонсезона, октомври:

  Октомври е потценетиот месец на јужниот брег Турција. На почетокот на октомври температурата се уште достигнува 30°. Температурата на морето е од 23 до 24 °.

  зима, долгорочно отсуство и Емигрирајте

  Ноември и почетокот на декември се уште се топли и пријатни со дневни температури кои надминуваат 20°. Исто така во јануари и февруари медитеранската клима нуди 10 до 15°. Вклучувајќи денови над 20°.

  Климата во Далјан е идеална за долгорочни одмори.

  Далјан во минатото и денес

  Историјата на Далјан е неизбежно поврзана со историјата на Каунос. Ова е древен град на устието на реката Далијан на плажата Изтузу. Историјата на ова место може да се проследи до 10 век п.н.е. трага назад. Во римско време, Каунос првично бил дел од азиска провинција.

  Сè уште можете да ги видите остатоците од некои антички градби, особено кариската гробница од 4 век п.н.е. Пред Христа постоел и римски театар, големи термални бањи, како и нимфеја, чаршија, храмови, гимназија, пристаништа и акропола. Во овој град се зачувани и многу грчки натписи. Во исто време, откриен е и Каунос Бетил, висок повеќе од 4 метри и често прикажан на сребрени монети.

  Туристичката индустрија на Далјан започна во средината на 1980-тите и е популарно место за туристите во карвани и кампување, еколозите и набљудувачите на птици.

  Сместени помеѓу одморалиштата Мармарис и Олудениз, Далјан, Каунос, Гробниците на карпите и областа Далјан Делта сега се популарни туристички атракции.

  Незаменливи важни работи за патување за следниот одмор

  Естетска медицина во Турција

  Откријте ги придобивките од естетската медицина преку естетските операции и третмани во Турција.

  На тема за совпаѓање ставки

  31 место што мора да се види во Измир, Турција

  Измир е една од најубавите провинции во Егејското Море, која секоја година прима милиони туристи и е трет по големина град во Турција. Познат како...

  21 задолжителни атракции во Кушадаси кои не можете да ги пропуштите кога ќе ги посетите

  Кушадаси - Додека триото море, песок и сонце им е многу важно на туристите, природната убавина, историјата и...

  Откријте ја убавината на Бодрум: Врвен водич за 20-те најдобри знаменитости

  Бодрум е еден од празничните рајови со многу природни убавини и историски места за посета. Со заливи, плажи, антички градови, градини, улици и...

  Trending

  Каква е климата во Турција? (температура, клима, време на патување)

  Турција има медитеранска клима. Многу варира во поединечните региони на земјата. Турција се наоѓа на два континента, помалиот дел...

  Турски за почетници - краток јазичен курс за вашиот следен одмор во Турција

  Најважниот вокабулар на патување во Турција Со многу храброст и упорност, на крајот ќе научите неколку турски зборови за време на вашето патување во Турција...

  Бејоглу, Галата, Каракој и Тофане во Истанбул, Турција (најдобри знаменитости, атракции и совети)

  Бејоглу е еден од најпопуларните области на Истанбул, одделен од стариот град со Златниот рог, познат по својата жива атмосфера, кулата Галата, улицата Истиклал...

  Стариот град Султанахмет во Истанбул, Турција (најдобри знаменитости, атракции и совети)

  Султанахмет (Стариот град) е една од најпопуларните туристички атракции во Истанбул Султанахмет е туристички центар кој комбинира историја, архитектура, култура и уметност, историски области и...