Mehr

  Бодрум - Откријте ја Турција

  Откријте ја Марина во Бодрум: марина, ресторани и бутици на Егејското Море

  Бодрум Марина е една од најголемите и најпознатите марини во Турција и важен дел од градот Бодрум. Пристаништето се наоѓа во...

  Излегување во Бодрум: Откријте ги најдобрите барови, клубови и ресторани во живиот турски град

  Бодрум е популарна туристичка дестинација во југозападна Турција. Познат по својот жив ноќен живот и прекрасните плажи, привлекува посетители од сите краеви...

  Историски замок Бодрум (замокот Свети Петар)

  Замокот Свети Петар е обележје во турскиот приморски град Бодрум. Изграден од крстоносците, не само што има средновековен стил, туку е...

  Водич за патување во Бодрум, знаменитости, совети и информации

  Бодрум е една од главните туристички дестинации која е преплавена со локални и странци во текот на летната сезона. Недопрената природа, историските убавини, знаменитостите и големите...

  Искусете ги живописните ветерници на Бодрум: Откријте ја историјата и традициите на регионот

  Бодрум, Турција, е познат по своите живописни ветерници (турски: Bodrum değirmen), кои често може да се видат низ градот. Ветерниците се од...

  Откријте ја гастрономската сцена во Бодрум: врвни ресторани за сечиј вкус

  Популарната туристичка дестинација во Турција, Бодрум нуди широк спектар на ресторани кои се движат од традиционална турска кујна до меѓународни...

  Дознајте сè за јавниот превоз во Бодрум: автобуси, долмузи, такси, изнајмување автомобили и чамци - цени и совети

  Бодрум нуди различни опции за јавен превоз за движење низ градот и околината. Еве неколку опции: Автобус: Јавните автобуси се...

  Откријте ја околината на Бодрум: врвни дневни патувања и активности во турскиот град и околината

  Бодрум нуди многу можности за еднодневни патувања и активности во областа. Еве неколку врвни препораки за еднодневни патувања од Бодрум Ефес: Еден од најдобрите...

  Откријте ги врвните точки на Инстаграм во Бодрум: Истражете ги прекрасните погледи на турскиот град, историските знаменитости и иконската архитектура

  Бодрум нуди многу места со импресивен поглед и интересна архитектура кои се совршени за фотографии на социјалните мрежи. Еве некои од врвните препораки за места...

  Откријте ги најдобрите плажи во Бодрум: Истражете ја убавината на Егејското Море во Турција

  Бодрум нуди разновидни плажи (турски: plajlar) со различни карактеристики, погодни за различни активности и вкусови. Еве некои од најдобрите плажи...

  Оживејте го минатото на Бодрум: Посетете го делот на портата Миндос од Археолошкиот парк

  Портата Миндос е античка градба лоцирана во градот Бодрум, Турција. Датира од периодот на персиското владеење и...

  Откријте го импресивниот театар Халикарнас во Бодрум - скапоцен камен на античката архитектура

  Театарот на Халикарнас (турски: Bodrum Antik Tiyatrosu) бил антички театар во античкиот грчки град-држава Халикарнас, кој сега се наоѓа во Турција. Тоа ...

  Откријте ја Турција: повеќе инспирација и идеи

  Откријте ја убавината и историјата на палатата Топкапи во Истанбул - време на отворање, тури, како да стигнете таму и цени

  Палатата Топкапи, Топкапи Сарај на турски, е еден од најбогатите музеи во светот и заедно со соседната Света Софија може да се смета за најдобар...

  Каква е климата во Турција? (температура, клима, време на патување)

  Турција има медитеранска клима. Многу варира во поединечните региони на земјата. Турција се наоѓа на два континента, помалиот дел...

  Trending

  Откријте ја убавината на Бодрум: Врвен водич за 20-те најдобри знаменитости

  Бодрум е еден од празничните рајови со многу природни убавини и историски места за посета. Со заливи, плажи, антички градови, градини, улици и...

  Мавзолејот на Халикарнас во Бодрум

  Историските места на Бодрум Амфитеатарот Халикарнасус, Бодрумскиот замок Свети Петар и ветерниците во Бодрум, Археолошкиот музеј на отворено се меѓу главните атракции на Бодрум. Мавзолејот на...

  Водич за патување во Бодрум, знаменитости, совети и информации

  Бодрум е една од главните туристички дестинации која е преплавена со локални и странци во текот на летната сезона. Недопрената природа, историските убавини, знаменитостите и големите...

  10 најдобри хотели во Бодрум, Турција

  Бодрум е еден од главните туристички центри и во летниот период е преплавен со локално и странско население. Хотелите во Бодрум нудат недопрени природни пејзажи,...