Sobota, 25. maj 2024
Več
    Začetekpopotniški blog81 provinc Turčije: odkrijte raznolikost, zgodovino in naravne lepote

    81 provinc Turčije: odkrijte raznolikost, zgodovino in naravne lepote

    Potovanje po 81 provincah Turčije: zgodovina, kultura in pokrajina

    Turčija, fascinantna dežela, ki povezuje vzhod in zahod, tradicijo in sodobnost, zgodovino in sedanjost, je razdeljena na raznolike province, od katerih ima vsaka svojo edinstveno identiteto. Te province ne predstavljajo le geografske raznolikosti Turčije, ampak ponujajo tudi bogat nabor kulturnih zakladov, zgodovinskih znamenitosti in kulinaričnih užitkov, ki navdušujejo obiskovalce z vsega sveta. Na tem potovanju po provincah Turčije se bomo podali na vznemirljivo potovanje odkrivanja, da bi spoznali zgodovino, kulturo in okusno hrano vsake province. Potopite se z nami v svet turških pokrajin in pustite, da vas očara njihova raznolikost.

    Turška republika je razdeljena na skupaj 81 provinc, od katerih je vsaka označena s številko registrske tablice in prvima dvema števkama poštne številke. Te province so nato razdeljene na okrožja, imenovana "İlçe".

    Vse province Turčije
    Vse province Turčije 2024 - življenje v Turčiji
    Neime pokrajineBrezirkeskupnostiMestne občineVasi
    01Adana1515829-
    02Adiyaman923172451
    03Afyonkarahisar1859436423
    04Bolečina81299562
    05Amasya78107372
    06Ankara25251433-
    07Antalya1919910-
    08Artvin9938320
    09Aydin1717670-
    10Balikesir20201129-
    11Bilecik81160245
    12Bingol81168320
    13Bitlis713123348
    14Bolu91293487
    15Burdur1114126193
    16Bursa17171060-
    17Çanakkale122381574
    18Čankiri121591376
    19Çorum1416124760
    20Denizli1919624-
    21Diyarbakir17171041-
    22Edirne91694254
    23Elazig1120149552
    24Erzincan924148528
    25Erzurum20201177-
    26Eskisehir1414539-
    27Gaziantep99785-
    28Giresun1624193551
    29Gumushane61470321
    30Hakkari4853125
    31Hatay1515590-
    32Isparta1322217203
    33Mersin1313805-
    34İstanbul3939960-
    35İzmir30301295-
    36Kars8956380
    37Kastamonu20201621065
    38Kayseri1616758-
    39Kırklareli821107179
    40Kırşehir71067252
    41Kocaeli1212474-
    42Konya31311196-
    43Kütahya122223548
    44Malatya1313717-
    45Manisa17171088-
    46Kahramanmaraş1111693-
    47Mardin1010696-
    48Muğla1313565-
    49Mus623110366
    50Nevşehir823125153
    51Nigde629138132
    52Army1919741-
    53Rize1218202291
    54sakarya1616665-
    55Mastif17171245-
    56Siirt71263277
    57Sinop9955470
    58Sivas17242461240
    59Tekirdag1111355-
    60Slap1237308623
    61Trabzon1818692-
    62Tunceli8943361
    63Sanliurfa13131380-
    64Naslednica61262256
    65Van1313685-
    66Yozgat1433219572
    67Zonguldak825176380
    68Aksaray822153177
    69Bayburt3528170
    70Karaman611130159
    71Kırıkkale91185185
    72Batman611126284
    73Şırnak71990102
    74Bartın4848265
    75Ardahan6739227
    76Igdir4736161
    77Yalova6145043
    78Karabuk6778278
    79Kilis4488137
    80Osmaniye717132160
    81Düzce810114279
    province Turčije

    Odkrijte osupljivo raznolikost in naravne lepote turških provinc. Potopite se v zgodovino, kulturo in slikovite pokrajine skupno 81 provinc. Izvedite več o izjemnih mestih in zanimivostih, ki jih ponuja vsaka provinca. Odkrijte kulinarične užitke in tradicionalne običaje, zaradi katerih je vsaka regija edinstvena. Naučite se vznemirljivih dejstev o provincah Turčije in začnite načrtovati svoje naslednje nepozabno potovanje v to fascinantno deželo.

    Provinca Adana (01)

    Adana, provinca v osrčju južne Turčije, je značilna po bogati zgodovini in kulinarični raznolikosti. Ime »Adana« lahko izhaja iz »adan«, kar pomeni »trden in konstanten«, sklicevanje na zgodovinsko stabilnost te regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Starodavno mesto Augusta: Raziščite ostanke tega starodavnega mesta, ki je bilo nekoč del rimskega imperija, in občudujte dobro ohranjene templje in gledališča.
    2. Grad Adana: ta mogočni grad se dviga nad mestom in ponuja dih jemajoče razglede na okolico.
    3. Arheološki muzej: Potopite se v zgodovino Adane in občudujte starodavne artefakte in umetnine.

    Kulinarične dobrote:

    1. Adana kebab: Uživajte v znamenitem pikantnem kebabu, ki Adani daje kulinarični sloves.
    2. Meze sorta: Uživajte v raznolikosti meze: Okusite širok izbor skrbno pripravljenih predjedi s svežo zelenjavo in aromatičnimi začimbami.
    3. somun: Privoščite si sveže somune: Poskusite naše okusne, sveže pečene somune, ki se odlično podajo k vašim okusnim jedem.

    Praktične informacije:

    • Telefonsko območno kodo: + 90 322
    • Registrska tablica: 01

    Adana je kraj, kjer se združijo zgodovina in kulinarični užitki. Potopite se v fascinantno kulturo in bogato preteklost te pokrajine, ki vas bo navdušila s svojo raznolikostjo in kulturno dediščino.

    Provinca Adıyaman (02)

    Adıyaman, provinca v jugovzhodni Turčiji, je značilna po bogati zgodovini in naravnih lepotah. Ime "Adıyaman" bi lahko izhajalo iz "ada", kar pomeni "blizu in dostopno" in označuje osrednjo lokacijo regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Mount Nemrut: Ta gora, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, je znana po starodavnih grobnicah iz obdobja Commagene.
    2. Starodavno mesto Arsemia: To starodavno mesto ima zgodovinske ruševine in impresivne kamnite figure.
    3. Muzej Adiyaman: Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovino in kulturno dediščino regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Adıyaman Çiğ Köfte: Ta pikantni prigrizek je priljubljen lokalni in ga morate poskusiti.
    2. Analı Kızlı Juha: Tradicionalna juha iz Adıyamana nudi toplino in okus.

    Praktične informacije:

    • Telefonsko območno kodo: + 90 416
    • Registrska tablica: 02

    Adıyaman je kraj, kjer se zgodovina in narava združita v popolni harmoniji. Ta pokrajina ponuja bogato kulturo in dih jemajočo pokrajino, ki navduši vsakega obiskovalca.

    Provinca Afyonkarahisar (03)

    Afyonkarahisar, provinca v zahodni Turčiji, združuje zgodovino in naravo na fascinanten način. Ime "Afyonkarahisar" izhaja iz "afyon" (opij), "kara" (črn) in "hisar" (grad) in se nanaša na zgodovinski pomen mesta in njegove proizvodnje opija.

    Značilnosti ogleda:

    1. Afyonkarahisar-Kalesi: ta mogočni grad se dviga nad mestom in ponuja dih jemajoče razglede.
    2. Frigijski spomeniki: Raziščite starodavne frigijske skalne grobnice in napise, ki so posejani po regiji.
    3. Termalni vrelci: Afyonkarahisar je znan po svojih zdravilnih termalnih vrelcih. Uživajte v sproščujočem kopanju v enem od lokalnih kopališč.

    Kulinarične dobrote:

    1. Afyon Kaymak: Bogata smetana iz Afyonkarahisarja je znana po svojem okusu in kakovosti.
    2. Simit Kebap: Poskusite to slastno mesno pecivo na žaru, priljubljeno lokalno.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 272
    • Registrska tablica vozila: 03

    Afyonkarahisar je kraj, kjer se zgodovina sreča s sodobnimi ugodnostmi. Raziščite zgodovinska mesta in uživajte v naravnih izvirih, ki jih ponuja ta pokrajina.

    Provinca Agrı (04)

    Ağrı, provinca v vzhodni Turčiji, navdušuje z edinstveno kombinacijo zgodovine in narave. Ime »Ağrı« bi lahko izhajalo iz gore Ararat, ki leži v tej regiji in je omenjena v Svetem pismu.

    Značilnosti ogleda:

    1. Gora Ararat: Ta veličastna gora je simbol regije in izziv za alpiniste.
    2. İshak Paşa Sarayı: Ta veličasten kompleks palač je mojstrovina otomanske arhitekture.
    3. Tarihi Ağrı Kalesi: zgodovinski grad Ağrı ponuja vpogled v preteklost regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Ağrı Balı: Ağrı med slovi po svojem posebnem okusu.
    2. Ağrı Otlu Peyniri: Ta pikantni sir je užitek za ljubitelje sira.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 472
    • Registrska tablica vozila: 04

    Ağrı je kraj, kjer se zgodovina in narava združita na impresiven način. Ta provinca ponuja dih jemajoče pokrajine in kulturne zaklade, ki jih je treba odkriti.

    Provinca Amasya (05)

    Amasya, provinca v severni Turčiji, je znana po svoji bogati zgodovini in slikoviti lokaciji ob reki Yeşilırmak. Ime »Amasya« morda izhaja iz »Amasis«, imena egiptovskega faraona, ki je nekoč vladal regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kral Kaya Mezarları: te impresivne skalne grobnice na bregu reke pripovedujejo o zgodovini regije.
    2. Amasya Kalesi: Grad Amasya ponuja čudovit razgled na mesto in reko.
    3. Amasya Safranbolu Evleri: Dobro ohranjene zgodovinske lesene hiše so očarljiv dokaz otomanske arhitekture.

    Kulinarične dobrote:

    1. Misket Köfte: te okusne mesne kroglice so lokalna poslastica.
    2. Amasya Elması: sladka, hrustljava jabolka Amasya so znana daleč preko meja regije.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 358
    • Registrska tablica vozila: 05

    Amasya je kraj, kjer se harmonično prepletata zgodovina in naravne lepote. Ta pokrajina ponuja zanimive zgodovinske znamenitosti in sproščeno vzdušje, ki navduši vsakega obiskovalca.

    Provinca Ankara (06)

    Ankara, glavno mesto Turčije, je fascinantna mešanica zgodovine, kulture in modernosti. Ime "Ankara' verjetno izhaja iz 'Ancyra', starodavnega imena mesta, in pomeni 'sidrišče' ali 'varen pristan'.

    Značilnosti ogleda:

    1. Anitkabir: Mavzolej Mustafe Kemala Ataturka je nacionalni simbol ter kraj spoštovanja in zgodovine.
    2. mošeja Hacıbayram: Ta zgodovinska mošeja iz 15. stoletja navdušuje s svojo arhitekturo in duhovnostjo.
    3. Altin Park: Velik park idealen za sprostitev in družinske izlete.

    Kulinarične dobrote:

    1. Döner kebap: Ankara je znana po okusnih kebabih, popolni kombinaciji mesa in začimb.
    2. Ankara Cankiri tarator: Ta osvežilna jogurtova pomaka s kumarami je priljubljen prigrizek.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 312
    • Registrska tablica vozila: 06

    Ankara je talilni lonec kultur in mesto, ki nikoli ne spi. Tu se srečata zgodovina in sodobnost, obiskovalci pa lahko v celoti izkusijo živahno energijo turške prestolnice.

    Provinca Antalya (07)

    Antalya – Sonce, morje in zgodovina na turški rivieri

    Antalya, provinca na južni obali Turčije, je sanjska destinacija tako za ljubitelje sonca kot za ljubitelje kulture. Ime »Antalya« bi lahko izhajalo iz »Attaleia«, imena ustanovitelja mesta Atala II. iz helenističnega obdobja.

    Značilnosti ogleda:

    1. Staro mestno jedro Antalije: Dobro ohranjeno staro mestno jedro, imenovano Kaleiçi, ponuja očarljive uličice, zgodovinske stavbe in slikovito pristanišče.
    2. Starodavna mesta: Regija je dom številnih starodavnih najdišč, kot so Perge, Aspendos in Phaselis, ki ponujajo vpogled v zgodovino.
    3. Turška riviera: Osupljive plaže vzdolž turške riviere so idealne za sprostitev in vodne športe.

    Kulinarične dobrote:

    1. Sredozemska hrana: Antalya je znana po okusnih morskih sadežih, olivah, sveži zelenjavi in ​​začimbah.
    2. Pide: Poskusite turško različico pice, polnjeno z različnimi sestavinami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 242
    • Registrska tablica vozila: 07

    Antalya je sredozemski raj, ki združuje lepoto narave s sijajem zgodovine. Obiskovalci lahko uživajo v svetlem soncu, kristalno čisti vodi in bogati kulturi regije.

    Provinca Artvin (08)

    Artvin, provinca na severovzhodu Turčije, navdušuje s svojo dih jemajočo naravo in bogato kulturno dediščino. Ime »Artvin« morda izhaja iz »Ardan Win«, kar pomeni »dežela vode«, sklicevanje na številne reke in potoke v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Savsat Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja ne le zgodovino, ampak tudi čudovit razgled na okoliško pokrajino.
    2. Črno jezero: Črno jezero je slikovit kraj za ljubitelje narave in ponuja možnosti za pohodništvo in sprostitev.
    3. Manucher mošeja: Ta verska zgradba je izjemen primer otomanske arhitekture.

    Kulinarične dobrote:

    1. Muhlama: Ta okusna jed iz koruzne moke, masla in sira je regionalno priljubljena.
    2. Rize Cayi: Čajne plantaže Artvin proizvajajo prvovrsten turški čaj.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 466
    • Registrska tablica vozila: 08

    Artvin je kraj, kjer se lepota narave in bogata kultura regije združita v popolni harmoniji. Obiskovalci lahko uživajo v neokrnjeni naravi, gostoljubnem vzdušju in zgodovinskih zakladih.

    Provinca Aydin (09)

    Aydın, provinca na zahodni obali Turčije, je raj za ljubitelje plaže in ljubitelje zgodovine. Ime »Aydın« morda izhaja iz »Tralleis«, imena starodavnega mesta v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Starodavno mesto Aphrodisias: To dobro ohranjeno starodavno mesto slovi po templjih, gledališčih in kipih.
    2. Didyma: Obiščite starodavni Apolonov tempelj, ki velja za eno najpomembnejših preročišč antike.
    3. Plaže: Aydın ponuja čudovite plaže, kot so Kusadasi in Pamucak, idealen za počitnikovanje na plaži.

    Kulinarične dobrote:

    1. Aydın Kıymalı Dolma: Polnjene paprike z mletim mesom so domača poslastica.
    2. Sis Kebabı: Uživajte v mesnih nabodalih na žaru z dišečimi začimbami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 256
    • Registrska tablica vozila: 09

    Aydın je kraj, kjer se zgodovina, sonce in plaže združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci doživijo bogato kulturo in naravne lepote egejske regije.

    Provinca Balıkesir (10)

    Balıkesir, provinca v severozahodni Turčiji, je fascinanten kraj, ki združuje bogato zgodovino in dih jemajoče naravne lepote. Ime »Balıkesir« bi lahko izhajalo iz »balık« (riba) in »kesir« (območje), kar kaže na pomen ribolova v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Troja: Balıkesir je dobro izhodišče za raziskovanje starodavnega mesta Troja, ki je v bližini.
    2. Ayvalik: To obalno mesto navdušuje z očarljivimi ulicami, zgodovinskimi stavbami in živahno kulturo.
    3. Otok Cunda: Otok Cunda je znan po sproščenem vzdušju in čudovitih plažah.

    Kulinarične dobrote:

    1. Balıkesir Kofte: Te začinjene mesne kroglice so priljubljena jed v regiji.
    2. Zeytin Soslu Ekmek: Okusna jed iz oljčnega olja, paradižnika in kruha.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 266
    • Registrska tablica vozila: 10

    Balıkesir je kraj, kjer zgodovina oživi in ​​je mogoče občudovati naravne lepote. Ta pokrajina ponuja zgodovinske zaklade in nedotaknjeno naravo, ki navduši vsakega obiskovalca.

    Provinca Bilecik (11)

    Bilecik, provinca v severozahodni Turčiji, je idilično zatočišče, ki združuje zgodovino in naravo v popolni harmoniji. Ime "Bilecik" morda izhaja iz "Bilecik", kar pomeni "prepletena reka", sklicevanje na reko Sakarya, ki vijuga skozi regijo.

    Značilnosti ogleda:

    1. Seyh Edebali Türbesi: To zgodovinsko grobišče spominja na Seyha Edebalija, pomembnega učenjaka in učitelja Otomanskega cesarstva.
    2. Bilecik Kalesi: Grad Bilecik ponuja čudovit razgled na okolico in vpogled v zgodovino območja.
    3. Sülüklü Göl: Jezero Sülüklü je slikovit kraj za sprostitev in ribolov.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bilecik Kebab: Poskusite okusne kebabe te regije, znane po edinstvenem okusu.
    2. Sarımsaklı Köfte: Te česnove kroglice so priljubljena lokalna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 228
    • Registrska tablica vozila: 11

    Bilecik je kraj spokojnosti in kulture, ki vas vabi, da odkrijete mirno vzdušje regije in zgodovinske zaklade. Obiskovalci lahko tukaj doživijo naravne lepote in bogato kulturo Turčije.

    Provinca Bingol (12)

    Bingöl, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, za katerega je značilna dih jemajoča narava. Ime "Bingöl" bi lahko izhajalo iz "Bin Göller", kar pomeni "tisoč jezer" in se nanaša na bogato pokrajino regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Karlıova Göleti: Ta rezervoar je raj za ljubitelje narave in ponuja možnosti za ribolov in piknik.
    2. Bingöl Kalesi: Zgodovinski grad Bingöl ponuja osupljiv razgled na mesto in okolico.
    3. Botanični vrt Bingöl: Ta vrt je dom številnim rastlinskim vrstam in je odličen kraj za ljubitelje narave.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bingöl Koftesi: Te začinjene mesne kroglice so priljubljene lokalne jedi in jih morate poskusiti.
    2. Mumbar: Krepka jed iz bulgurja in mesa, ki je okusno začinjena.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 426
    • Registrska tablica vozila: 12

    Bingöl je kraj, kjer je lepota narave v središču pozornosti. Tu lahko obiskovalci uživajo v nedotaknjeni pokrajini in izkusijo mirno vzdušje te regije.

    Provinca Bitlis (13)

    Bitlis, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj izjemne naravne lepote in zgodovinskega pomena. Ime »Bitlis« bi lahko izhajalo iz »Bedlis« ali »Bedlîs«, kar kaže na starodavne asirske korenine mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Bitlis Kalesi: Ta dobro ohranjeni grad iz 13. stoletja ponuja osupljiv razgled na mesto in okolico.
    2. Nemrut Gölü: Jezero Nemrut je idilično mesto za pohodništvo, čolnarjenje in opazovanje ptic.
    3. Ayanijevo jamsko mesto: Odkrijte ruševine starodavnega mesta Ayanis in njegovih asirskih palač.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bitlis Koftesi: Te začinjene mesne kroglice so regionalna specialiteta in poslastica za ljubitelje mesa.
    2. Mücver: Ti nežni zelenjavni ocvrtki so okusna priloga ali predjed.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 434
    • Registrska tablica vozila: 13

    Bitlis je kraj, kjer se narava in zgodovina združita na fascinanten način. Pokrajina ponuja neokrnjeno pokrajino, zgodovinske zaklade in mirno vzdušje, ki bo navdušilo obiskovalce.

    Provinca Bolu (14)

    Bolu, provinca na severozahodu Turčije, je raj za ljubitelje narave in tiste, ki iščejo sprostitev. Ime "Bolu" morda izhaja iz "Polios", kar pomeni "zeleno", kar se nanaša na bujne gozdove in pokrajino v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Naravni park Gölcük: Ta slikoviti park ob jezeru Gölcük je idealen za pohodništvo, piknike in sprostitev.
    2. Narodni park Yedigöller: Sedem jezer nacionalnega parka ponuja osupljivo pokrajino in možnosti za kampiranje in pohodništvo.
    3. Bolu Kalesi: Zgodovinski grad Bolu je pričevanje o preteklosti regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bolu Gözleme: Ti polnjeni cmoki so krepka poslastica in priljubljen prigrizek.
    2. Köfte: Bolujeve mesne kroglice so okusno začinjene in so kulinarična poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 374
    • Registrska tablica vozila: 14

    Bolu je kraj sprostitve in naravnih lepot, ki vas vabi na raziskovanje bujnih gozdov in slikovitih jezer. Ta provinca obiskovalcem ponuja sprostitev in sproščeno vzdušje.

    Provinca Burdur (15)

    Burdur, provinca v jugozahodni Turčiji, je kraj, ki ga zaznamujeta bogata zgodovina in naravne lepote. Ime »Burdur« bi lahko izhajalo iz »Perdūr«, kar pomeni »skale« ali »jame«, kar kaže na geološko naravo regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Jezero Burdur: Največje turško slano jezero ponuja dih jemajočo pokrajino in je ptičji raj.
    2. Muzej Burdur: Ta muzej hrani arheološke najdbe iz regije in ponuja vpogled v zgodovino.
    3. Burdur Kalesi: Zgodovinski grad Burdur ponuja panoramski razgled na mesto.

    Kulinarične dobrote:

    1. Burdur Tandir: Počasi kuhana jagnjetina, mehka in polnega okusa, je regionalna priljubljena.
    2. Burdur Kavurması: Jed iz začinjene govedine in zelenjave, ki je okusna.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 248
    • Registrska tablica vozila: 15

    Burdur je dragulj turške riviere, ki obiskovalce očara s svojo naravno lepoto in bogato zgodovino. Tu lahko gostje uživajo v sproščenem vzdušju in izkusijo edinstveno kulturo regije.

    Provinca Bursa (16)

    Bursa, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, kulturnem pomenu in naravnih lepotah. Ime »Bursa« morda izhaja iz »Prusa«, imena starodavnega mesta, ki je nekoč obstajalo v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Ulu Camii: Ta impresivna mošeja iz 14. stoletja je mojstrovina otomanske arhitekture.
    2. Bursa Kalesi: Zgodovinski grad Bursa ponuja čudovit razgled na mesto in okolico.
    3. Bursa Teleferik: Žičnica omogoča obiskovalcem raziskovanje Uludağa, ene najlepših turških gora.

    Kulinarične dobrote:

    1. Iskender kebab: Ta znana jed je sestavljena iz mehkih rezin mesa, jogurta in paradižnikove omake.
    2. Manti: Ti polnjeni cmoki so v Bursi še posebej okusni in jih pogosto postrežejo z jogurtom in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 224
    • Registrska tablica vozila: 16

    Bursa je kraj, kjer se zgodovina in narava združita v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske kraje, uživajo v osupljivi pokrajini in poskusijo kulinarične užitke regije.

    Provinca Canakkale (17)

    Çanakkale, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, kjer se združijo zgodovina, kultura in dih jemajoče pokrajine. Ime »Çanakkale« izhaja iz »Çan Ağzı«, kar pomeni »ustje reke Çan«, sklicevanje na njegovo geografsko lego v ožini Dardanele.

    Značilnosti ogleda:

    1. Tragični polotok: Tukaj so zgodovinska bojišča Gallipoli, ki spominjajo na dogodke iz prve svetovne vojne.
    2. Troja: Obiščite starodavno mesto Trojo, opisano v Homerjevi Iliadi.
    3. Bozcaada: Ta otok blizu Çanakkale je znan po slikovitih plažah in vinarjih.

    Kulinarične dobrote:

    1. Canakkale Ezmesi: Za predjed postrežemo okusno papriko.
    2. Mekramiye Tatlısı: Ta sladica z orehi in sirupom je sladka poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 286
    • Registrska tablica vozila: 17

    Çanakkale je kraj, kjer zgodovina oživi in ​​naravne lepote okolice navdušijo. Obiskovalci lahko raziskujejo zgodovinska mesta, izkusijo gostoljubno kulturo in uživajo v čudoviti obalni pokrajini.

    Provinca Cankiri (18)

    Çankırı, provinca v osrednji Anatoliji, je kraj, kjer se srečata zgodovina in naravne lepote. Ime "Çankırı" bi lahko izhajalo iz "Çankar", lokalnega plemena, ki je živelo v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Cankiri Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled.
    2. Çerkeş Göleti: Rezervoar Çerkeş je slikovit kraj za ribolov in sprostitev.
    3. İncesu Magarası: Ta kapniška jama je fascinanten naravni čudež in zanimivost za speleologe.

    Kulinarične dobrote:

    1. Cankırı Mutfağı: Poskusite raznolike lokalne jedi, ki jih navdihuje regionalna kuhinja.
    2. Manti: Ti polnjeni cmoki so v Çankırıju še posebej okusni in jih pogosto postrežejo z jogurtom in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 376
    • Registrska tablica vozila: 18

    Çankırı je kraj, kjer sta mir narave in sledovi zgodovine enako impresivni. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v neokrnjeni pokrajini in poskusijo pristno turško kuhinjo.

    Provinca Corum (19)

    Çorum, provinca v severni Turčiji, je znana po svoji bogati zgodovini, kmetijski tradiciji in kulturni raznolikosti. Ime »Çorum« bi lahko izhajalo iz »Chorum«, ki se nanaša na starodavno hetitsko mesto Šapinuwa.

    Značilnosti ogleda:

    1. Hattusa: Obiščite ruševine starodavnega hetitskega mesta Hattuša, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine.
    2. Alacahöyük: To arheološko najdišče vsebuje ostanke iz bronaste dobe in je zgodovinskega pomena.
    3. Corum Kalesi: Zgodovinski grad Çorum ponuja panoramski razgled na mesto.

    Kulinarične dobrote:

    1. Leblebi: Çorum slovi po praženi čičeriki, ki jo uživamo kot prigrizek ali v različnih jedeh.
    2. Manti: Turška različica polnjenih cmokov, ki so v Çorumu še posebej okusni.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 364
    • Registrska tablica vozila: 19

    Çorum je kraj, kjer se srečujeta zgodovina in kultura sredi rodovitnih kmetijskih polj. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo starodavna mesta, izkusijo kmetijsko tradicijo in okusijo okusne regionalne specialitete.

    Provinca Denizli (20)

    Denizli, provinca v turški egejski regiji, je znana po svoji bogati zgodovini, osupljivi pokrajini in zdravilnih vročih vrelcih. Ime »Denizli« morda izhaja iz »deniz«, kar pomeni »morje«, čeprav se provinca nahaja v notranjosti.

    Značilnosti ogleda:

    1. Pamukkale: To območje Unescove svetovne dediščine navdušuje z belimi terasami mineralne vode, travertini in starodavnimi ruševinami Hierapolisa.
    2. Laodiceja: Starodavno mesto z impresivnimi ruševinami, vključno z rimskim gledališčem in dobro ohranjeno ulico s stebriščem.
    3. Muzej Denizli Ataturk Evi: Ta muzej je posvečen ustanovitelju sodobne Turčije, Mustafi Kemalu Ataturku.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kuzu Tandır: Počasi pečena jagnjetina, mehka in polnega okusa, je regionalna poslastica.
    2. Kombe: Ta polnjena peciva so zelo priljubljena v Denizliju.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 258
    • Registrska tablica vozila: 20

    Denizli je kraj, kjer se zgodovina in naravne lepote združijo na fascinanten način. Tukaj lahko obiskovalci doživijo starodavna čudesa in naravne vroče vrelce ter raziskujejo bogato kulturo regije.

    Provinca Diyarbakır (21)

    Diyarbakır, provinca v jugovzhodni Turčiji, je talilni lonec kultur, bogata z zgodovino in kulturno raznolikostjo. Ime »Diyarbakır« bi lahko izhajalo iz »Amida«, imena starodavnega mesta, ki je obstajalo v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Obzidje mesta Diyarbakır: To zgodovinsko mestno obzidje, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, obdaja staro mestno jedro in ponuja osupljiv vpogled v preteklost.
    2. Ulu Camii: Velika mošeja v Diyarbakırju je arhitekturna mojstrovina in duhovno mesto.
    3. Vrtovi Hevsel: Ti tradicionalni vrtovi ob reki Tigris so idilično mesto za sprostitev in piknik.

    Kulinarične dobrote:

    1. Diyarbakır Kebap: Sorte diyarbakır kebaba so znane po edinstvenem okusu in uporabi začimb.
    2. Kuymak: Kremna jed iz zdroba in sira, ki je okusna.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 412
    • Registrska tablica vozila: 21

    Diyarbakır je kraj, kjer kultura cveti in zgodovina živi. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, izkusijo raznoliko kulturo in uživajo v okusni regionalni kuhinji.

    Provinca Edirne (22)

    Edirne, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj bogate zgodovine, kulturne raznolikosti in kulinaričnih užitkov. Ime "Edirne" morda izhaja iz "Adrianopolis", starodavnega imena mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Mošeja Selimiye: Ta mojstrovina otomanske arhitekture, ki jo je zgradil arhitekt Sinan, je Unescov seznam svetovne dediščine.
    2. Edirne Kalesi: Zgodovinski grad Edirne ponuja osupljiv razgled na mesto in reko Meriç.
    3. Karaagac: To območje ob reki je dom zgodovinskih lesenih hiš in je kraj kulture in umetnosti.

    Kulinarične dobrote:

    1. Edirne Kirkpınar Köftesi: Te začinjene mesne kroglice so kulinarični vrhunec in del Kırkpınar Oil Wrestling, slavnega športnega dogodka v Edirnu.
    2. Beyaz peynir in tava: Edirne je znano po okusnem belem siru in ocvrtih dobrotah.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 284
    • Registrska tablica vozila: 22

    Edirne je kraj, kjer se zgodovina, kultura in gastronomija združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, doživijo živahno kulturo in poskusijo okusne regionalne specialitete.

    Provinca Elaziğ (23)

    Elazığ, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini in impresivni naravni pokrajini. Ime "Elazığ" bi lahko izhajalo iz "El-Aziz", kar pomeni "vzvišeni", kar kaže na zgodovinski pomen mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Harput Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom Harput in ponuja čudovit razgled na okolico.
    2. Jame Xelîlabad: Ti fascinantni jamski kompleksi so kraj odkrivanja za speleologe in pustolovce.
    3. Sivrice Barajı: Jez Sivrice je slikovit kraj za ribolov in sprostitev.

    Kulinarične dobrote:

    1. Beyran Çorbası: Ta začinjena jagnječja juha je priljubljena lokalna jed in jo morate poskusiti.
    2. Kuşburnu Reçeli: Ta šipkova marmelada je sladka poslastica in regionalna specialiteta.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 424
    • Registrska tablica vozila: 23

    Elazığ je kraj, kjer se zgodovina in naravne lepote združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v impresivni pokrajini in okusijo okusne regionalne jedi.

    Provinca Erzincan (24)

    Erzincan, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po dih jemajoči naravi in ​​kulturni raznolikosti. Ime »Erzincan« morda izhaja iz »Erzen-i Can«, kar pomeni »ruda življenja«, kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Altıntepe: To arheološko najdišče vsebuje ostanke starodavnega mesta in templja iz obdobja Urartu.
    2. Kemaliye (Egin): Ta slikovita vas na bregovih Evfrata je znana po tradicionalni arhitekturi in zgodovinskem šarmu.
    3. Munzurjev dan: Gorovje Munzur ponuja pohodniške poti, nedotaknjeno naravo in dih jemajoče razglede.

    Kulinarične dobrote:

    1. Erzincan Tandir Kebabı: Ta počasi pečen kebab je obvezen za ljubitelje mesa.
    2. Dolma: Polnjene zelenjavne jedi so priljubljena specialiteta v Erzincanu.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 446
    • Registrska tablica vozila: 24

    Erzincan je kraj, kjer gredo naravne znamenitosti in kulturni zakladi z roko v roki. Tu lahko obiskovalci raziskujejo osupljivo naravo, izkusijo edinstveno kulturo regije in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Erzurum (25)

    Erzurum, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, veličastnih gorah in možnostih za zimske športe. Ime »Erzurum« morda izhaja iz »Erzen-i Rum«, kar pomeni »rimska ruda«, kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Erzurum Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Palandöken: To gorovje je priljubljena destinacija za smučarje in deskarje ter ponuja vrhunske možnosti za zimske športe.
    3. Botanični vrt Ataturkove univerze: Ta botanični vrt je dom različnih rastlinskih vrst in je prostor za sprostitev in izobraževanje.

    Kulinarične dobrote:

    1. Cağ Kebabı: Ti začinjeni, na ražnju pečeni kosi mesa so lokalni priljubljeni in jih morate poskusiti.
    2. Mihlama: Ta kremasta jed iz koruzne moke in sira je okusna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 442
    • Registrska tablica vozila: 25

    Erzurum je kraj, kjer se zgodovina, gorske pokrajine in zimske športne aktivnosti združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v dih jemajoči naravi in ​​izkusijo raznoliko lokalno kuhinjo.

    Provinca Eskisehir (26)

    Eskişehir, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, kjer se srečajo zgodovina, kultura in sodobne inovacije. Ime "Eskişehir" pomeni "staro mesto" in se nanaša na bogato zgodovino regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Odunpazari: Ta zgodovinska soseska v Eskişehirju je znana po dobro ohranjenih lesenih otomanskih hišah in tradicionalnih obrtnih trgovinah.
    2. Eskişehir Atatürk Caddesi: Ta živahna ulica je srce mesta in ponuja trgovine, kavarne in živahno mestno življenje.
    3. Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı (ESKİŞEHİRSPARK): Ta park je priljubljeno mesto za družine z otroki in ponuja interaktivne znanstvene in umetniške razstave.

    Kulinarične dobrote:

    1. Eskişehir İskender: Ta priljubljena jed je sestavljena iz mesa na žaru na hrustljavem kruhu, oblitega s paradižnikovo omako in jogurtom.
    2. Mihlama: Kremna jed iz koruznega zdroba in sira, ki je prava poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 222
    • Registrska tablica vozila: 26

    Eskişehir je kraj, kjer sta zgodovina in sodobnost v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinska okrožja, izkusijo živahno mestno življenje in uživajo v edinstveni kulturi regije.

    Provinca Gaziantep (27)

    Gaziantep, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po bogati kulturi, impresivni zgodovini in svetovno znani kuhinji. Ime "Gaziantep" morda izhaja iz "Ġāzī", kar pomeni "bojevnik" ali "junak", kar kaže na pogum ljudi v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Muzej mozaika Zeugma: Ta muzej hrani impresivne starodavne mozaike iz bližnjega mesta Zeugma.
    2. Gaziantep Kalesi: Zgodovinski grad Gaziantep ponuja panoramski razgled na mesto in okolico.
    3. Tarihi Elmacı Pazarı: Ta zgodovinski trg je raj za obrt, začimbe in tradicionalne izdelke.

    Kulinarične dobrote:

    1. Baklava: Gaziantep je znan po okusni baklavi, sladkem pecivu s pistacijami in sirupom.
    2. Antep Kebabı: Lokalna različica kebaba je znana po edinstvenih začimbah in izrazitem okusu.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 342
    • Registrska tablica vozila: 27

    Gaziantep je kraj, kjer gredo kultura, zgodovina in kulinarični užitek z roko v roki. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske kraje, izkusijo živahno kulturo in poskusijo svetovno znano kuhinjo regije.

    Provinca Giresun (28)

    Giresun, provinca na severni obali Turčije ob Črnem morju, je kraj, znan po dih jemajočih pokrajinah in kulturnih zakladih. Ime "Giresun" bi lahko izhajalo iz "Kerasus", starodavnega imena mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Giresun Adasi: Ta otok, raj za ljubitelje narave, ponuja nedotaknjene plaže in pohodniške poti.
    2. Giresun Kalesi: Zgodovinski grad Giresun se dviga nad mestom in gleda na Črno morje.
    3. Gölyanı Piknik Alanı: To slikovito mesto za piknik na obali jezera Gölyanı je idealno za sprostitev in rekreacijo.

    Kulinarične dobrote:

    1. Ugotovite: Giresun je znan po svojih lešnikih, ki se uporabljajo v številnih regionalnih jedeh in slaščicah.
    2. Laz Böregi: To pecivo, polnjeno s sirom in svežimi zelišči, je regionalno priljubljeno.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 454
    • Registrska tablica vozila: 28

    Giresun je kraj, kjer sta lepota Črnega morja in bogata kultura regije v središču pozornosti. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo naravne znamenitosti, doživijo prijazno gostoljubje in uživajo v okusnih lokalnih pridelkih.

    Provinca Gümüşhane (29)

    Gümüşhane, provinca v severovzhodni Turčiji, je kraj, znan po dih jemajočih gorskih pokrajinah, zgodovinskih zakladih in bogati kulturi. Ime "Gümüşhane" pomeni "hiša srebra" in se nanaša na nahajališča srebra v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Samostan Sumela: Ta impresiven bizantinski samostan se drži skal pontskih gora in je spektakularen prizor.
    2. Gümüşhane Kalesi: Zgodovinski grad Gümüşhane ponuja panoramski razgled na mesto in okoliško naravo.
    3. Karaca Magarasi: Ta kapniška jama je fascinanten naravni čudež in raj za speleologe.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kuymak: Okusna jed iz koruznega zdroba in sira, ki je še posebej okusna v Gümüşhaneju.
    2. Mumbar: Te začinjene riževe in mesne kroglice so regionalna specialiteta.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 456
    • Registrska tablica vozila: 29

    Gümüşhane je kraj, kjer so naravne znamenitosti in kulturni zakladi v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v dih jemajoči gorski pokrajini in izkusijo edinstveno kulturo regije.

    Provinca Hakkari (30)

    Hakkari – kjer se združita divja lepota in kulturna raznolikost

    Hakkari, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po nedotaknjeni naravi in ​​kulturni raznolikosti regije. Ime »Hakkari« morda izhaja iz »Hakkar«, imena lokalnega plemena, ki je nekoč živelo v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Gorovje Cilo-Sat: Te veličastne gore ponujajo spektakularne možnosti za pohodništvo in treking za ljubitelje narave.
    2. Akdamar Adasi: Na tem otoku v jezeru Van je cerkev Akdamar, arhitekturni biser iz 10. stoletja.
    3. Shemdinli: To slikovito mesto je znano po tradicionalni arhitekturi in gostoljubnosti domačinov.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kurt Böregi: Ti polnjeni cmoki so v Hakkariju še posebej okusni in jih pogosto postrežejo z jogurtom in česnom.
    2. Hakkari Yaprak Sarma: Polnjeni grozdni listi so priljubljena regionalna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 438
    • Registrska tablica vozila: 30

    Hakkari je kraj, kjer gresta divja lepota in kulturna raznolikost z roko v roki. Tu lahko obiskovalci raziskujejo osupljivo naravo, izkusijo edinstveno kulturo regije in okusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Hatay (31)

    Hatay, provinca v južni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, kulturni raznolikosti in izvrstnih kulinaričnih užitkih. Ime "Hatay" morda izhaja iz "Antiohije", starodavnega imena mesta Antakya, ki leži v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. staro mesto Antakya: To zgodovinsko staro mesto je dom ozkih ulic, starih cerkva in očarljivega lokalnega ambienta.
    2. Cerkev sv. Petra: Ta starodavna cerkev je eno najzgodnejših krščanskih svetišč in impresiven zgodovinski spomenik.
    3. Harbiye Selalesi: Slap Harbiye je slikovit kraj za sprostitev in piknik.

    Kulinarične dobrote:

    1. Antakya Mutfağı: Poskusite raznolike lokalne jedi, ki jih navdihuje arabska, armenska in turška kuhinja.
    2. Baklava: Hatay je znan po okusni baklavi, sladkem pecivu s pistacijami in sirupom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 326
    • Registrska tablica vozila: 31

    Hatay je kraj, kjer se zgodovina, kultura in kulinarični užitki združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, izkusijo raznoliko kulturo in poskusijo izvrstne regionalne specialitete.

    Provinca Isparta (32)

    Isparta, provinca v jugozahodni Turčiji, je kraj, znan po cvetočih rožnih poljih, osupljivih jezerih in kulturnih zakladih. Ime »Isparta« morda izhaja iz »Spardar«, imena starodavnega mesta, ki je nekoč obstajalo v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Gölcük Gölü: To slikovito jezero, obdano z borovim gozdom, je priljubljen kraj za pohodništvo in sprostitev.
    2. Rose Fields of Isparta: Pokrajina je znana po pridelavi vrtnic in maja in junija ponuja impresiven prikaz cvetočih polj vrtnic.
    3. Egirdir Gölü: Jezero Eğirdir je drugo največje sladkovodno jezero v Turčiji ter kraj za vodne športe in rekreacijo.

    Kulinarične dobrote:

    1. Isparta kebab: Ta začinjena mesna jed je regionalna priljubljena in jo morate poskusiti.
    2. Isparta Lokumu: Te nežne sladkarije, pogosto z okusom vrtnic, so lokalna specialiteta.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 246
    • Registrska tablica vozila: 32

    Isparta je kraj, kjer se lepota narave in bogata kultura regije združita v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci občudujejo cvetoča rožna polja, raziskujejo slikovita jezera in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Mersin (33)

    Mersin, provinca na turški južni sredozemski obali, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, osupljivih plažah in živahni kulturi. Ime "Mersin" morda izhaja iz "Myrsine", starodavnega imena, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Silifke: To zgodovinsko mesto je dom dobro ohranjenih rimskih ruševin, vključno z gradoma Silifke in Kızkalesi.
    2. Mamure Kalesi: Ta impresiven srednjeveški grad leži na obali Sredozemskega morja in ponuja spektakularen pogled na obalo.
    3. Tarzus: To starodavno mesto je znano kot rojstni kraj apostola Pavla in je dom zgodovinskih znamenitosti, kot sta Pavlova mošeja in Kleopatrina vrata.

    Kulinarične dobrote:

    1. Sredozemska hrana: Poskusite sveže morske sadeže, ribje jedi na žaru in okusne meze.
    2. Tarsus Sis Kebabı: Ta tradicionalna jed iz mesa in zelenjave na žaru je kulinarični vrhunec regije.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 324
    • Registrska tablica vozila: 33

    Mersin je kraj, kjer se sredozemlje, zgodovina in kultura združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo na slikovitih plažah in izkusijo raznoliko lokalno kuhinjo.

    Provinca Istanbul (34)

    Istanbul, provinca, ki predstavlja prehod med Evropo in Azijo, je živahna metropola, ki slovi po svoji bogati zgodovini, osupljivi arhitekturi in raznoliki kulturi. Ime "Istanbul" je znano po vsem svetu in pomeni impresivno lepoto tega mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Hagija Sofija: Ta impresivna zgradba je bila nekoč bizantinska cerkev, nato otomanska mošeja, zdaj pa je muzej, znan po svoji impresivni kupoli in zgodovinskem pomenu.
    2. Palača Topkapi: Palača Topkapi je bila sedež Otomanskega cesarstva in hrani impresivno zbirko umetnosti, zakladov in zgodovinskih artefaktov.
    3. Veliki bazar: Ta zgodovinski bazar je raj za nakupovalce in ponuja številne trgovine, ki ponujajo vse od začimb do ročno izdelanega nakita.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kebab in baklava: Uživajte v tradicionalnih turških jedeh, kot je kebab, in sladkih dobrotah, kot je baklava.
    2. Balik Ekmek: Poskusite sveže ujete ribe v baguette kruhu – lokalno poslastico.

    Praktične informacije:

    • Telefonska koda: +90 212 (evropski del) / +90 216 (azijski del)
    • Registrska tablica vozila: 34

    Istanbul je mesto, kjer se na fascinanten način združita preteklost in sodobnost. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, doživijo dinamično kulturno sceno in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Izmir (35)

    İzmir, provinca na turški egejski obali, je kraj, znan po osupljivih plažah, bogati zgodovini in dinamični kulturni sceni. Ime "İzmir" predstavlja lepoto in čar te regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Zgodovinsko središče Izmirja: V tem okrožju so zgodovinske stavbe, vključno s Saat Kulesi (ura in zvonik) ter Agora v Smirni.
    2. Efez: Starodavno mesto Efez je Unescov seznam svetovne dediščine in je dom dobro ohranjenih ruševin, vključno z Velikim gledališčem in Celzovo knjižnico.
    3. Kušadasi: To obalno mesto je priljubljeno mesto za dopustnike in ponuja plaže, nakupovanje in živahne tržnice.

    Kulinarične dobrote:

    1. Meze: Uživajte v različnih majhnih predjedeh, ki jih pogosto postrežejo z raki, priljubljeno žgano pijačo iz janeža.
    2. İzmir Kofte: Te začinjene mesne kroglice so lokalna specialiteta in jih morate poskusiti.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 232
    • Registrska tablica vozila: 35

    İzmir je kraj, kjer se lepota Egejskega morja, bogata zgodovina in sodobna kultura združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v slikovitih obalah in doživijo živahno vzdušje mesta.

    Provinca Kars (36)

    Kars, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji zanimivi zgodovini, impresivni naravi in ​​kulturni raznolikosti. Ime "Kars" je sinonim za bogato preteklost in dih jemajoče pokrajine te regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kars Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom Kars in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Nenadne ruševine: Razrušeno mesto Ani, znano tudi kot »Mesto 1001 cerkve«, je Unescov seznam svetovne dediščine in fascinantno pričevanje preteklih časov.
    3. Smučišče Sarıkamış: To smučišče v gorah Karsa je priljubljen kraj za zimske športe in aktivnosti na prostem.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kars Gravyeri: Ta slasten sir iz Karsa slovi po svojem blagem okusu in kakovosti.
    2. Manti: Ti polnjeni cmoki so priljubljena turška specialiteta in jih pogosto postrežejo z jogurtom in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 474
    • Registrska tablica vozila: 36

    Kars je kraj, kjer sta zgodovina in narava v popolnem sožitju. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinska mesta, uživajo v nedotaknjeni pokrajini in izkusijo edinstveno kulturo regije.

    Provinca Kastamonu (37)

    Kastamonu, provinca v severni Turčiji, je kraj, znan po dih jemajoči naravi, zgodovinskih zakladih in kulturni raznolikosti. Ime »Kastamonu« bi lahko izhajalo iz »Kaş Dağları«, kar pomeni »gore z brado« in se nanaša na pokrajinsko posebnost regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kastamonu Kalesi: Ta zgodovinski grad iz 11. stoletja se dviga nad mestom in ponuja osupljiv razgled na okolico.
    2. Inebolu: Ta slikovita ribiška vas na obali Črnega morja je znana po tradicionalni arhitekturi in sproščenem vzdušju.
    3. Kanjon Valla: Ta soteska z globokimi gozdovi in ​​bistrimi rekami je raj za ljubitelje narave in pohodnike.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kastamonu Etli Ekmek: Ta lepi kruh s pikantno mesno mešanico je lokalna poslastica.
    2. Kuyu Kebabı: Posebna jed iz kebaba, pripravljena v podzemni peči in ima edinstven okus.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 366
    • Registrska tablica vozila: 37

    Kastamonu je kraj, kjer gredo naravne znamenitosti in kulturni zakladi z roko v roki. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v neokrnjeni naravi in ​​izkusijo okusno lokalno kuhinjo.

    Provinca Kayseri (38)

    Kayseri, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, rokodelskih tradicijah in okusni kuhinji. Ime "Kayseri" se nanaša na starodavno mesto Cezarejo, ki je nekoč obstajalo v tej regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kaleici: Zgodovinsko središče mesta Kayseri je dom dobro ohranjene otomanske arhitekture in tradicionalnih obrtnih trgovin.
    2. Smučišče Erciyes: To smučišče na gori Erciyes ponuja prvovrstne možnosti za zimske športe v hladni sezoni.
    3. Muzej medicinske zgodovine Gevher Nesibe: Ta muzej prikazuje zgodovino medicine in se nahaja v zgodovinski otomanski stavbi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Manti: Kayseri je znan po svoji različici teh polnjenih cmokov, ki jih pogosto postrežejo z jogurtom in paradižnikovo omako.
    2. Pastirma: Ta na zraku sušena goveja klobasa je regionalna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 352
    • Registrska tablica vozila: 38

    Kayseri je kraj, kjer se zgodovina, rokodelstvo in kulinarični užitek združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziščejo zgodovinske kraje, izkusijo rokodelsko tradicijo in poskusijo okusno lokalno kuhinjo.

    Provinca Kirklareli (39)

    Kırklareli, provinca v evropskem delu Turčije, je kraj, znan po svoji slikoviti naravi, zgodovinskih znamenitostih in kulturni raznolikosti. Ime "Kırklareli" bi lahko izhajalo iz "Kırk Kilise", kar pomeni "štirideset cerkva", kar se nanaša na številne cerkve v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Tekirdağ Kapaklı Osmanlı Köyü: Ta tradicionalna otomanska vas ponuja vpogled v zgodovinsko arhitekturo in kulturo regije.
    2. Muzej Kırklareli Şehir: Muzej zgodovine mesta Kırklareli hrani artefakte, ki odražajo zgodovino in kulturo mesta.
    3. podpredsednik: To zgodovinsko mesto v bližini mesta Kırklareli ima dobro ohranjene otomanske zgradbe in starodavne ruševine.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kavurma: Okusna jed iz dušenega mesa, ki je v Kırklareliju še posebej okusna.
    2. Mücver: Te ocvrte zelenjavne kroglice so priljubljena priloga v turški kuhinji.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 288
    • Registrska tablica vozila: 39

    Kırklareli je kraj, kjer gresta lepota narave in bogata kultura regije z roko v roki. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v slikoviti pokrajini in izkusijo okusno lokalno kulinariko.

    Provinca Kirsehir (40)

    Kırşehir, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji zanimivi zgodovini, impresivni naravi in ​​topli gostoljubnosti svojih prebivalcev. Ime "Kırşehir" bi se lahko vrnilo v "Kurşu Taht", kar pomeni "svinčeni sedež" in kaže na zgodovinski pomen mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kirsehir Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja panoramski razgled na mesto in je pričevanje preteklosti.
    2. Medresa Cacabey: To otomansko izobraževalno središče iz 13. stoletja je osupljiv primer arhitekture tega obdobja.
    3. Mevlana kultura Merkezi: To kulturno središče ponuja vpogled v tradicionalno glasbo, plese in obrti regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kırşehir Manti: Ti polnjeni cmoki so lokalna specialiteta in jih pogosto postrežemo z jogurtom in česnom.
    2. Pastirma: Ta na zraku sušena goveja klobasa je priljubljena regionalna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 386
    • Registrska tablica vozila: 40

    Kırşehir je kraj, kjer se zgodovina, narava in gostoljubje združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v slikoviti pokrajini in doživijo toplo dobrodošlico domačinov.

    Provinca Kocaeli (41)

    Kocaeli, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, znan po svojih industrijskih središčih, zgodovinskih krajih in naravnih lepotah. Ime »Kocaeli« se nanaša na ustanovitelja mesta Koca Alija in simbolizira napredek in raznolikost te regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. İzmit Körfezi: Ta zaliv ob Marmarskem morju ponuja slikovit razgled in možnosti za vodne športe.
    2. Gebze: To mesto v Kocaeliju je dom zgodovinskih znamenitosti, kot sta Otomanska hiša in grad Gebze.
    3. Sabancı Merkez Camii: Ta impresivna mošeja je ena največjih verskih zgradb v Turčiji in arhitekturna mojstrovina.

    Kulinarične dobrote:

    1. Izmit Kofte: Te začinjene mesne kroglice so regionalna specialiteta in poslastica za ljubitelje mesa.
    2. Kocaeli Lokumu: Te nežne sladkarije so sladek zaključek vsakega obroka.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 262
    • Registrska tablica vozila: 41

    Kocaeli je kraj, kjer so industrija, zgodovina in narava v harmoniji. Tu lahko obiskovalci uživajo v naravnih lepotah obale, raziskujejo zgodovinske kraje in poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Konya (42)

    Konya, provinca v osrčju Turčije, je kraj, znan po globoki verski tradiciji, zanimivi zgodovini in edinstveni kulturi. Ime "Konya" morda izhaja iz "ikonion", starodavnega imena mesta, ki kaže na njegov zgodovinski pomen.

    Značilnosti ogleda:

    1. Mavzolej Mevlana: Mavzolej Mevlane Rumija, slavnega pesnika in sufijskega mistika, je pomembna romarska destinacija in impresiven primer islamske arhitekture.
    2. Alaaddinova mošeja in grad: Ta zgodovinska mošeja in grad ponujata čudovit razgled na mesto in sta prepojena z zgodovino.
    3. Medresa Karatay: V tem nekdanjem versko izobraževalnem centru je zdaj muzej Konya Karatay z dragocenimi umetninami in keramiko.

    Kulinarične dobrote:

    1. Etli Ekmek: Ta hrustljava mesna pica je regionalni vrhunec in jo morate poskusiti.
    2. Konya Pastırması: Ta na zraku sušena goveja klobasa je regionalna poslastica.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 332
    • Registrska tablica vozila: 42

    Konya je kraj, kjer se zgodovina, mistika in tradicija združijo v popolni harmoniji. Obiskovalci tukaj lahko raziskujejo verska mesta, izkusijo globoko duhovnost in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Kutahya (43)

    Kütahya, provinca v zahodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, znameniti keramični proizvodnji in kulturni raznolikosti. Ime »Kütahya« bi lahko izhajalo iz »Koçhisar«, kar pomeni »bikov grad«, kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kütahya Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja osupljiv razgled na okolico.
    2. Kütahya Kütüphanesi: Ta knjižnica hrani redke rokopise in zgodovinske knjige, ki poudarjajo kulturni pomen mesta.
    3. Muzej Kütahya Cini: Ta muzej prikazuje znamenito keramiko Kütahya in ponuja vpogled v tradicionalno obrt v regiji.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kütahya kebab: Poskusite te začinjene mesne jedi, ki jih pogosto postrežejo s pita kruhom in zelenjavo.
    2. Sultan Lokumu: Te sladke dobrote so lokalna specialiteta in poslastica za sladkosnede.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 274
    • Registrska tablica vozila: 43

    Kütahya je kraj, kjer se umetnost, keramika in kultura združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinska mesta, občudujejo tradicionalne obrti in poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Malatya (44)

    Malatya, provinca v vzhodni Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji zanimivi zgodovini, slavnih marelicah in osupljivi naravi. Ime "Malatya" bi lahko izhajalo iz "Maldiya", kar pomeni "mesto kralja Mitridata", kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Dan Nemruta: Na tej gori se nahaja Nemrut Dağı, ki je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, kjer so ogromni kipi in grobnice iz antičnih časov.
    2. Hrib Aslantepe: To arheološko najdišče prikazuje ostanke starodavnega mesta in je okno v zgodovino regije.
    3. Malatya Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled.

    Kulinarične dobrote:

    1. Malatya Kayısısı: Malatya marelica je znana po svojem okusu in kakovosti. Poskusite jih sveže ali posušene.
    2. postrv: Uživajte v sveže ulovljeni postrvi iz regionalnih rek.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 422
    • Registrska tablica vozila: 44

    Malatya je kraj, kjer se zgodovina, marelice in narava združijo v popolni harmoniji. Obiskovalci lahko raziskujejo starodavna najdišča, uživajo v slastnem sadju in občudujejo dih jemajočo pokrajino.

    Provinca Manisa (45)

    Manisa, provinca v egejski regiji Turčije, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, naravnih lepotah in proizvodnji oljčnega olja. Ime »Manisa« morda izvira iz »Magnesia«, starodavnega imena, ki kaže na zgodovinski pomen mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Sardi: V tem starodavnem mestu, ki je bilo nekoč prestolnica lidijskega cesarstva, so zgodovinske ruševine in znamenita zlata posoda kralja Kreza.
    2. Manisa Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    3. Kula: To mesto je znano po dobro ohranjenih otomanskih dvorcih in podzemnem mestu Derinkuyu.

    Kulinarične dobrote:

    1. Manisa Keşkegi: Tradicionalna jed iz pšenice in čičerike, postrežena s paradižnikovo omako in česnom.
    2. Oljčno olje Manisa: Pokrajina Manisa slovi po visokokakovostnem oljčnem olju, ki ima pomembno vlogo v regionalni kuhinji.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 236
    • Registrska tablica vozila: 45

    Manisa je kraj, kjer se zgodovina, narava in oljčno olje združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo starodavna mesta, uživajo v slikoviti pokrajini in poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Kahramanmaras (46)

    Kahramanmaraş, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji fascinantni zgodovini, slavni baklavi in ​​osupljivi naravi. Ime "Kahramanmaraş" pomeni pogumne ljudi v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kahramanmaraş Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Soteska Göksun: Ta naravni čudež ponuja pohodniške poti, slapove in slikovit razgled.
    3. Arsuz: To obalno mesto v Sredozemlju je priljubljen kraj za sprostitev in kopanje.

    Kulinarične dobrote:

    1. Baklava: Kahramanmaraş je znan po okusni baklavi, narejeni s pistacijami in visokokakovostnim medom.
    2. Cevizli Kebab: Ta jed je sestavljena iz začinjenega mesa in je pogosto postrežena z orehi, kar ji daje edinstven okus.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 344
    • Registrska tablica vozila: 46

    Kahramanmaraş je kraj, kjer se zgodovina, sladke dobrote in naravne lepote združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske kraje, uživajo v slikoviti naravi in ​​poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Mardin (47)

    Mardin, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, edinstveni arhitekturi in kulturni raznolikosti. Ime "Mardin" bi se lahko vrnilo v "Maridin", kar pomeni "gorska trdnjava" in kaže na zgodovinski pomen mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Mardin Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja čudovit razgled na okolico.
    2. Mardin Shediye Medresesi: To impresivno otomansko izobraževalno središče je arhitekturna mojstrovina in pričevanje o zgodovini.
    3. Samostan Deyrulzafaran: Ta sirski pravoslavni samostan je duhovno mesto in pomemben del verske raznolikosti Mardina.

    Kulinarične dobrote:

    1. Mardin kebab: Poskusite ta okusna mesna nabodala na žaru, pripravljena z začimbami.
    2. Künefe: Ta sladka sladica iz testenih pramenov, sira in sladkornega sirupa je poslastica za sladkosnede.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 482
    • Registrska tablica vozila: 47

    Mardin je kraj, kjer se zgodovina, arhitektura in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, občudujejo edinstveno arhitekturo in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Mugla (48)

    Muğla, provinca na turški egejski obali, je kraj, znan po osupljivi naravi, čudovitih plažah in bogati kulturi. Ime "Muğla" bi lahko izhajalo iz "Mouxela", kar pomeni "dežela muz" in kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Bodrum: To sredozemsko mesto je znano po nočnem življenju, pa tudi po starodavnem gledališču v Bodrumu in mavzoleju v Halikarnasu.
    2. Fethiye: To obalno mesto ne ponuja le čudovitih plaž, ampak tudi starodavno likjsko gledališče in v skalo vklesano grobnico Amyntas.
    3. Marmaris: Priljubljena turistična destinacija s čudovitimi zalivi, zgodovinskimi ruševinami in živahnimi tržnicami.

    Kulinarične dobrote:

    1. Muğla Mantari: Ta vrsta gob je lokalna poslastica in se pogosto uporablja v različnih jedeh.
    2. Meze: Uživajte v različnih majhnih predjedeh, ki jih pogosto postrežejo z raki, priljubljeno žgano pijačo iz janeža.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 252
    • Registrska tablica vozila: 48

    Muğla je kraj, kjer se naravni paradiži, čudovite plaže in bogata kultura združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci uživajo v naravnih lepotah, raziskujejo zgodovinske znamenitosti in poskusijo okusno lokalno kulinariko.

    provinca Mus (49)

    Muş, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in kulturni raznolikosti. Ime »Muş« bi se lahko vrnilo k »Mushkoy«, kar pomeni »mesto miši« in kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Mus Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. İsmail Bey Külliyesi: To otomansko bogoslužje je arhitekturna mojstrovina in pričevanje o zgodovini.
    3. Jame Karakočan: Te naravne jame v bližini Muşa so priljubljen kraj za avanturo in raziskovanje.

    Kulinarične dobrote:

    1. Mus Peyniri: Ta lokalni sir je znan po svojem edinstvenem okusu in kakovosti.
    2. Dolma: Poskusite polnjene zelenjavne jedi, pogosto pripravljene z rižem in začimbami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 436
    • Registrska tablica vozila: 49

    Muş je kraj, kjer se zgodovina, narava in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v nedotaknjeni naravi in ​​poskusijo okusno lokalno kulinariko.

    Provinca Nevsehir (50)

    Nevşehir, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po osupljivi pokrajini, bogati zgodovini in edinstveni kulturi. Ime »Nevşehir« bi lahko izviralo iz »Novega mesta« in se nanašalo na ustanovitev mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kapadokija: Ta regija Nevşehir je znana po nenavadnih skalnih formacijah, podzemnih mestih in zgodovinskih jamskih cerkvah.
    2. Muzej na prostem Goreme: Ta Unescov seznam svetovne dediščine je dom številnih jamskih cerkva z očarljivimi freskami.
    3. Avanos: To mesto je znano po lončarstvu in priložnosti za sodelovanje pri lončarstvu.

    Kulinarične dobrote:

    1. Manti: Ti polnjeni cmoki so lokalna specialiteta in jih pogosto postrežemo z jogurtom in paradižnikovo omako.
    2. Kebab test: Slana jed iz kebaba v glinenem loncu edinstvenega okusa.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 384
    • Registrska tablica vozila: 50

    Nevşehir je kraj, kjer se Kapadokija, zgodovina in edinstvena pokrajina združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo očarljivo naravo, obiščejo zgodovinske znamenitosti in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Niğde (51)

    Niğde, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, naravni lepoti in kulturni raznolikosti. Ime »Niğde« bi lahko izhajalo iz »Niksar«, kar pomeni »mesto zmage« in kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Niğde Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Nacionalni park Aladağlar: Ta naravni raj je priljubljena destinacija za pohodnike in ljubitelje narave s čudovito gorsko pokrajino.
    3. Aksaray Niğde Caravanserai: Ta zgodovinski karavanseraj je nekoč služil kot vmesna postaja za karavane na svilni cesti.

    Kulinarične dobrote:

    1. Niğde Mutfağı: Lokalna kuhinja mesta Niğde ponuja različne jedi, vključno z enolončnicami, börekom in sladkarijami, kot je »cezerye«.
    2. Mantar: Gobe ​​so regionalna poslastica v Niğdeju in se uporabljajo v različnih jedeh.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 388
    • Registrska tablica vozila: 51

    Niğde je kraj, kjer se zgodovina, narava in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske kraje, uživajo v osupljivi naravi in ​​poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Ordu (52)

    Ordu, provinca na obali Črnega morja v Turčiji, je kraj, znan po osupljivi naravi, edinstvenih slapovih in bogati kulturi. Ime "Ordu" v turščini pomeni "vojska" in bi lahko kazalo na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Planota Perşembe: Ta planota ponuja čudovit razgled na Črno morje in je priljubljena točka za pohodništvo in piknike.
    2. Boztepe: Ta hrib nad mestom Ordu ponuja panoramski razgled na obalo in okolico.
    3. Jason Burnu Feneri: Svetilnik Yason Burnu je slikovit kraj za sprostitev in uživanje v razgledih.

    Kulinarične dobrote:

    1. Hamsi: Regija je znana po svežih črnomorskih sardonih, ki jih pogosto postrežejo ocvrte ali pečene na žaru.
    2. Kuymak: Krepka jed iz koruznega zdroba, sira in masla, ki je nujna za sladokusce.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 452
    • Registrska tablica vozila: 52

    Ordu je kraj, kjer se Črno morje, naravne znamenitosti in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Obiskovalci lahko raziskujejo slikovito obalo, poskusijo sveže črnomorske jedi in uživajo v sproščenem vzdušju.

    Provinca Rize (53)

    Rize, provinca na severovzhodni obali Črnega morja v Turčiji, je kraj, znan po svoji bujni naravi, znamenitih nasadih čaja in topli gostoljubnosti svojih prebivalcev. Ime "Rize" bi lahko izhajalo iz "Rizai", kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Čajna polja: Rize je središče gojenja turškega čaja in obisk polj zelenega čaja je obvezen.
    2. Zil Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja panoramski pogled na obalo in Črno morje.
    3. Rize Kalesi: Še en zgodovinski grad, ki ponuja vpogled v preteklost regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. inčuni: Regija je znana po svežih črnomorskih sardonih, ki jih pripravljajo v različnih jedeh.
    2. Muhlama: Krepka jed iz koruznega zdroba, sira in masla, ki jo pogosto postrežemo kot prilogo.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 464
    • Registrska tablica vozila: 53

    Rize je kraj, kjer se Črno morje, nasadi zelenega čaja in topla gostoljubnost domačinov združijo v popolni harmoniji. Obiskovalci lahko raziskujejo nedotaknjeno naravo, okusijo svežo črnomorsko kuhinjo in uživajo v prijaznem vzdušju.

    Provinca Sakarya (54)

    Sakarya, provinca v zahodni Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in sodobnem načinu življenja. Ime "Sakarya" morda izvira iz "Sangarios", starodavnega imena reke Sakarya, ki teče skozi regijo.

    Značilnosti ogleda:

    1. Jezero Sapanca: To slikovito jezero je priljubljena destinacija za sprostitev, vodne športe in opazovanje narave.
    2. Taraklı: Zgodovinska vas z dobro ohranjenimi otomanskimi dvorci in očarljivim ambientom.
    3. Hendek Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja vpogled v zgodovino regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Adapazarı Kebabı: Poskusite ta okusna mesna nabodala na žaru, ki jih pogosto postrežejo s pita kruhom in zelenjavo.
    2. Sakarya Tatlisi: Ta lokalna sladica je poslastica za sladkosnede.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 264
    • Registrska tablica vozila: 54

    Sakarya je kraj, kjer se zgodovina, narava in sodoben način življenja združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci uživajo v naravnih lepotah, raziskujejo zgodovinske znamenitosti in poskusijo okusno lokalno kulinariko.

    Provinca Samsun (55)

    Samsun, provinca na črnomorski obali Turčije, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, slikovitih obalah in topli gostoljubnosti svojih prebivalcev. Ime »Samsun« morda izhaja iz »Amisos«, starodavnega imena mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Hrib Amisos: To arheološko najdišče prikazuje ostanke starodavnega mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Ataturkova hiša: Rojstna hiša Mustafe Kemala Atatürka, ustanovitelja sodobne Turčije, je pomemben muzej.
    3. Samsun Sahil: Obala Samsun je priljubljeno mesto za sprostitev in sprehode po promenadi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Hamsi: Regija je znana po svežih črnomorskih sardonih, ki jih pripravljajo v različnih jedeh.
    2. Misir Ekmegi: Tradicionalni koruzni kruh je okusna priloga številnim jedem.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 362
    • Registrska tablica vozila: 55

    Samsun je kraj, kjer se Črno morje, zgodovina in toplo gostoljubje združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v slikoviti obalni pokrajini in izkusijo prijazno vzdušje.

    Provinca Siirt (56)

    Siirt, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po bogati kulturi, naravnih lepotah in topli gostoljubnosti svojih prebivalcev. Ime »Siirt« bi lahko izviralo iz »Siwirta«, starodavnega imena mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Botan Valley: Ta osupljiva soteska je raj za ljubitelje narave z bogato divjino.
    2. Siirt Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    3. Ulu Cami: Ta impresivna mošeja je arhitekturna mojstrovina in duhovno mesto.

    Kulinarične dobrote:

    1. Sirt Büryan Kebabı: Poskusite to krepko mesno jed, pečeno v zemeljski pečici in edinstvenega okusa.
    2. Kurut: Posušene jogurtove kroglice so regionalna specialiteta in priljubljen prigrizek.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 484
    • Registrska tablica vozila: 56

    Siirt je kraj, kjer se kultura, narava in toplo gostoljubje združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo neokrnjeno naravo, obiščejo zgodovinske znamenitosti in poskusijo okusno lokalno kulinariko.

    Provinca Sinop (57)

    Sinop, provinca na črnomorski obali Turčije, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, slikovitih obalah in naravnih lepotah. Ime »Sinop« se morda vrača v »Sinope«, starodavno ime mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Sinop Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski pogled na Črno morje.
    2. Zapor Sinop: Zgodovinski zapor Sinop je znan po svojem literarnem združenju in muzeju.
    3. Zaliv Hamsilos: Ta naravni zaliv je slikovit kraj za sprostitev in kopanje.

    Kulinarične dobrote:

    1. Misir Ekmegi: Tradicionalni koruzni kruh je okusna priloga številnim jedem.
    2. Karalahana Çorbası: Ta zeljna juha iz črne trgatve je priljubljena regionalna jed.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 368
    • Registrska tablica vozila: 57

    Sinop je kraj, kjer se Črno morje, zgodovina in naravne lepote združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v slikoviti obali in poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Sivas (58)

    Sivas, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, impresivni naravi in ​​kulturni raznolikosti. Ime »Sivas« morda izhaja iz »Sebastea«, starodavnega imena mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Sivas Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Divriği Ulu Cami in Darüşşifası: Ta Unescov seznam svetovne dediščine je dom veličastne mošeje in zgodovinske bolnišnice z impresivno arhitekturo.
    3. Soteska Kızılırmak: Ta osupljiva soteska je raj za ljubitelje narave s pohodniškimi potmi in rečnimi dejavnostmi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Manti: Ti polnjeni cmoki so lokalna specialiteta in jih pogosto postrežemo z jogurtom in paradižnikovo omako.
    2. Sivas Kofte: Poskusite te začinjene mesne kroglice, zavite v listnato testo in kuhane na pari.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 346
    • Registrska tablica vozila: 58

    Sivas je kraj, kjer se zgodovina, narava in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, raziskujejo impresivno naravo in uživajo v okusni lokalni kuhinji.

    Provinca Tekirdag (59)

    Tekirdağ, provinca v regiji Trakija v Turčiji, je kraj, znan po slikovitih obalah, proizvodnji vina in bogati kulturi. Ime "Tekirdağ" bi lahko izhajalo iz "Tekfur Dağı", kar pomeni "gora bizantinskega guvernerja" in kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Tekirdag Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja panoramski pogled na Marmarsko morje in okolico.
    2. Saray slana jezera: Ta naravna slana jezera so priljubljena točka za opazovanje ptic in ljubitelje narave.
    3. Ime Kemal Evi: Rojstna hiša Namıka Kemala, znanega turškega pesnika in pisatelja, je muzej.

    Kulinarične dobrote:

    1. Tekirdağ Köftesi: Te slastne mesne kroglice, pogosto pripravljene z bulgurjem in začimbami, so regionalna specialiteta.
    2. Tekirdağ Rakısı: Poskusite lokalno janeževo žganje, ki ga pogosto postrežejo z jedmi meze.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 282
    • Registrska tablica vozila: 59

    Tekirdağ je kraj, kjer se Marmarsko morje, vinogradništvo in kultura združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci uživajo v slikoviti obalni pokrajini, obiščejo lokalne kleti in izkusijo bogato kulinarično tradicijo.

    Provinca Tokat (60)

    Tokat, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in kulturni raznolikosti. Ime "Tokat" bi lahko izhajalo iz "Toqat", kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Tokat Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski razgled na okolico.
    2. Gökirmak Nehri: Ta reka ponuja slikovite izlete z ladjo in možnosti ribolova sredi čudovite narave.
    3. Niksar: To mesto Tokat je bogato z zgodovinskimi znamenitostmi, vključno z gradom Niksar in Veliko mošejo Niksar.

    Kulinarične dobrote:

    1. Tokat Kebabı: Poskusite ta okusna mesna nabodala na žaru, pripravljena z začimbami.
    2. Leblebi: Kuhana čičerika je regionalna specialiteta in priljubljen prigrizek.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 356
    • Registrska tablica vozila: 60

    Tokat je kraj, kjer se zgodovina, narava in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v čudoviti naravi in ​​poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Trabzon (61)

    Trabzon, provinca na turški obali Črnega morja, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, osupljivi naravi in ​​kulturni raznolikosti. Ime »Trabzon« morda izhaja iz »Trapezous«, starodavnega imena mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Trabzon Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja panoramski pogled na Črno morje in okolico.
    2. Hagija Sofija v Trabzonu: Ta bizantinska cerkev je osupljiv primer arhitekture in pomembna verska zgradba.
    3. Uzungovo olje: To slikovito gorsko jezero blizu Trabzona, obdano z bujnimi gozdovi, je priljubljena destinacija za ljubitelje narave.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kuymak: Poskusite to krepko jed iz zdrobov, sira in masla, ki jo pogosto postrežejo kot prilogo.
    2. Hamsi: Regija je znana po svežih črnomorskih sardonih, ki jih pripravljajo v različnih jedeh.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 462
    • Registrska tablica vozila: 61

    Trabzon je kraj, kjer se Črno morje, zgodovina in narava združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v osupljivi naravi in ​​poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Tunceli (62)

    Tunceli, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po nedotaknjeni naravi, edinstveni kulturi in pestri zgodovini. Ime »Tunceli« bi se lahko vrnilo k »Dersim«, zgodovinskemu imenu regije, ki se nanaša na kulturno raznolikost.

    Značilnosti ogleda:

    1. Munzurjev dan: Te impresivne gore ponujajo pohodnikom in ljubiteljem narave spektakularne razglede in nedotaknjeno pokrajino.
    2. Pertek Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom Pertek in ponuja vpogled v preteklost regije.
    3. Düzgün Baba Türbesi: To sveto mesto je pomembno romarsko mesto za privržence alevizma.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kuymak: Poskusite to krepko jed iz zdrobov, sira in masla, ki jo pogosto postrežejo kot prilogo.
    2. Sis Kebab: Mesna nabodala na žaru so priljubljena domača specialiteta.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 428
    • Registrska tablica vozila: 62

    Tunceli je kraj, kjer se narava, kultura in zgodovina združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo neokrnjeno naravo, obiščejo zgodovinske znamenitosti in poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Sanliurfa (63)

    Şanlıurfa, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, kulturni raznolikosti in okusnih kulinaričnih užitkih. Ime "Şanlıurfa" pomeni "častna Urfa" in poudarja zgodovinski pomen mesta.

    Značilnosti ogleda:

    1. Göbekli Tepe: To arheološko najdišče je dom najstarejših tempeljskih kompleksov na svetu in je Unescov seznam svetovne dediščine.
    2. Rızvaniye Camii: Ta impresivna mošeja je pomembna verska zgradba in arhitekturna mojstrovina.
    3. Bazar v Šanliurfi: Bazar Şanlıurfa je živahno mesto, kjer lahko obiskovalci odkrivajo lokalne izdelke in obrti.

    Kulinarične dobrote:

    1. Sanliurfa Kebap: Poskusite to pikantno mesno nabodalo, postreženo s pita kruhom in zelenjavo na žaru.
    2. cigarete: Pikantna jed iz surovega mesa, bulgurja in začimb, postrežena v tankih listih somuna.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 414
    • Registrska tablica vozila: 63

    Şanlıurfa je kraj, kjer se zgodovina, kultura in kulinarični užitki združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo arheološke zaklade, poskusijo lokalno kulinariko in izkusijo živahno mestno vzdušje.

    Provinca Usak (64)

    Uşak, provinca v egejski regiji Turčije, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, dovršenih preprogah in naravnih lepotah. Ime "Uşak" v turščini pomeni "služabnik" in bi lahko kazalo na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Ataturkova hiša: Rojstna hiša Mustafe Kemala Atatürka, ustanovitelja sodobne Turčije, je muzej, ki ponuja vpogled v njegovo mladost.
    2. Velika mošeja: Ta veličastna mošeja je izjemen primer otomanske arhitekture in pomemben verski objekt.
    3. Reka Banaz: Reka Banaz ponuja možnosti za ribolov in sprostitev sredi slikovite pokrajine.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kuzu Tandır: Poskusite to okusno jagnjetino, ki jo počasi pečete v pečici, da dobite mehko meso.
    2. Usak Tarator: Lokalna različica taratorja, osvežilna jogurtova juha s kumaricami in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 276
    • Registrska tablica vozila: 64

    Uşak je kraj, kjer se zgodovina, obrti in narava združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, občudujejo okrašene preproge in uživajo v mirni lepoti narave.

    Provinca Van (65)

    Van, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, impresivni naravi in ​​edinstveni kulturi. Ime "Van" bi lahko izhajalo iz "Biaina", starodavnega imena mesta, ki kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. jezero Van: To veliko jezero ni samo slikovito, temveč tudi zgodovinsko pomembno in je dom otoka Akdamar s svojo veličastno cerkvijo.
    2. Van Kalesi: Ta zgodovinska trdnjava se dviga nad mestom Van in ponuja spektakularen razgled na okolico.
    3. Univerza Van Katip Celebi: V tej zgodovinski stavbi sta knjižnica in muzej ter je pomemben kraj izobraževanja.

    Kulinarične dobrote:

    1. Van Kahvaltısı: Zajtrk v Vanu je znan in ponuja različne dobrote, kot so simits, olive, sir in drugo.
    2. Van kebab: Poskusite ta okusna mesna nabodala na žaru, ki jih pogosto postrežejo s pita kruhom in zelenjavo na žaru.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 432
    • Registrska tablica vozila: 65

    Van je kraj, kjer se zgodovina, narava in kultura združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v lepotah jezera Van in izkusijo edinstveno kulinarično raznolikost.

    Provinca Yozgat (66)

    Yozgat, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, uspešnem kmetijstvu in topli gostoljubnosti svojih prebivalcev. Ime »Yozgat« bi lahko izhajalo iz »Yozgadabad«, zgodovinskega imena mesta, ki kaže na pomembnost regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Yozgat Kalesi: Ta zgodovinski grad je znamenitost mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Akdağmadeni: To mesto blizu Yozgata je znano po svojih impresivnih arheoloških najdiščih, vključno z grobnicami Alacahöyük.
    3. Camliköy: Ta očarljiva vas je znana po tradicionalni arhitekturi in gostoljubnosti.

    Kulinarične dobrote:

    1. Manti: Ti polnjeni cmoki so lokalna specialiteta in jih pogosto postrežemo z jogurtom in paradižnikovo omako.
    2. Sızgıt Aşı: Krepka jed v enem lončku, pogosto pripravljena z bulgurjem in zelenjavo.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 354
    • Registrska tablica vozila: 66

    Yozgat je kraj, kjer se zgodovina, kmetijstvo in gostoljubje združijo v popolni harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske kraje, izkusijo lokalno kulturo in poskusijo okusne lokalne jedi.

    Provinca Zonguldak (67)

    Zonguldak, provinca na črnomorski obali Turčije, je kraj, znan po bogati zgodovini, rudarstvu in dih jemajočih naravnih lepotah. Ime »Zonguldak« bi lahko izhajalo iz »Zonguldak-ı Cedid«, kar pomeni »Novi Zonguldak«, kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Nasvet za pristanišče Zonguldak: Ta slikoviti rt je odličen kraj za uživanje v razgledu na Črno morje.
    2. Jama Gökcebey: Ta fascinantna jama ima spektakularne formacije stalaktitov in stalagmitov.
    3. Kızılelma Anıtı: Ta spomenik obeležuje turški boj za neodvisnost in je pomemben zgodovinski simbol.

    Kulinarične dobrote:

    1. Karadeniz Pidesi: Poskusite ta slani cmok, pogosto polnjen z mesom, zelenjavo in začimbami.
    2. Hamsi Tava: Regija je znana po hrustljavo ocvrtih črnomorskih sardonih.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 372
    • Registrska tablica vozila: 67

    Zonguldak je kraj, kjer se zgodovina, rudarstvo in naravne lepote združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci uživajo v slikoviti obalni pokrajini, si ogledajo zgodovinske znamenitosti in poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Aksaray (68)

    Aksaray, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, naravni lepoti in kulturni raznolikosti. Ime »Aksaray« bi lahko izhajalo iz »Aqsarai«, zgodovinskega imena mesta, ki kaže na pomembnost regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Sultanhanı Caravanserai: Ta zgodovinski karavansaraj iz 13. stoletja je impresiven primer seldžuške arhitekture.
    2. Soteska Ihlara: Ta impresivna soteska je raj za ljubitelje narave in je dom številnih jamskih cerkva.
    3. Muzej Aksaray: Ta muzej hrani impresivno zbirko arheoloških najdb iz regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kebab test: Poskusite ta okusen kebab, pripravljen in postrežen v glinenem loncu.
    2. Manti: Ti polnjeni cmoki so priljubljena lokalna specialiteta in jih pogosto postrežemo z jogurtom in paradižnikovo omako.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 382
    • Registrska tablica vozila: 68

    Aksaray je kraj, kjer se zgodovina, narava in kulturna raznolikost združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci obiščejo zgodovinska mesta, raziskujejo osupljivo naravo in poskusijo okusno lokalno kulinariko.

    Provinca Bayburt (69)

    Bayburt, provinca v severovzhodni Turčiji, je kraj, znan po osupljivi naravi, bogati zgodovini in globoko zakoreninjeni tradiciji. Ime »Bayburt« morda izvira iz »Payporos«, zgodovinskega imena mesta, ki kaže na starodavni pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Bayburt Kalesi: Ta zgodovinska trdnjava se dviga nad mestom in ponuja osupljiv razgled na okoliško pokrajino.
    2. Aydıntepe Magaraları: Te jame so raj za japlovode in imajo očarljive formacije.
    3. Yenice Ormanları: Ta gozd je idealen kraj za ljubitelje narave in pohodnike s slikovitimi potmi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bayburt Koftesi: Poskusite te okusne mesne kroglice, pripravljene z začimbami in bulgurjem, ki jih pogosto postrežejo z jogurtom.
    2. Mumbar: Lokalna specialiteta iz ovčjih črev, polnjena z rižem in začimbami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 458
    • Registrska tablica vozila: 69

    Bayburt je kraj, kjer se narava, zgodovina in tradicija združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske kraje, uživajo v lepotah narave in doživijo kulinarične užitke regije.

    Provinca Karaman (70)

    Karaman, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in raznoliki kulturi. Ime "Karaman" je mogoče izslediti nazaj do "Karamanoğulları", zgodovinske dinastije, ki je vladala regiji in kaže na pomembnost regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Karaman Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom Karaman in ponuja fascinanten vpogled v zgodovino regije.
    2. Binbir Kilise: Ta jamska cerkev je impresiven primer arhitekture vklesane v skalo in je dom številnih fresk.
    3. Taşkale Magaraları: Ti jamski kompleksi so raj za ljubitelje narave, ponujajo pohodniške poti in čudovite razglede.

    Kulinarične dobrote:

    1. Karaman Kuzu Tandır: Poskusite to okusno jagnjetino, ki jo počasi pečete v pečici, da dobite mehko meso.
    2. Karaman Tarator: Lokalna različica taratorja, osvežilna jogurtova juha s kumaricami in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 338
    • Registrska tablica vozila: 70

    Karaman je kraj, kjer gredo zgodovina, narava in kultura z roko v roki. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, raziskujejo naravne lepote in uživajo v kulinaričnih dobrotah regije.

    Provinca Kirikkale (71)

    Kırıkkale, provinca v osrednji Anatoliji v Turčiji, je kraj, znan po industriji, bogati zgodovini in naravnih lepotah. Ime "Kırıkkale" bi lahko izhajalo iz "Kırık Kale", kar pomeni "zlomljen grad", kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kirikkale Kalesi: Ta zgodovinski grad je znamenitost mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Yahsihan mošeja: Ta verski objekt je arhitekturna mojstrovina in pomemben kraj za vernike.
    3. Goksu Park: Ta park je idealen kraj za počitek in sprostitev v naravi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kırıkkale Kuzu Tandır: Poskusite to okusno jagnjetino, ki jo počasi pečete v pečici, da dobite mehko meso.
    2. Kirikkale tarator: Lokalna različica taratorja, osvežilna jogurtova juha s kumaricami in česnom.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 318
    • Registrska tablica vozila: 71

    Kırıkkale je kraj, kjer so industrija, zgodovina in narava v harmoniji. Tu lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v miru narave in poskusijo lokalno kulinariko.

    Provinca Batman (72)

    Batman, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in raznoliki kulturi. Ime "Batman" bi se lahko vrnilo v "Batı Raman", kar kaže na zgodovinski pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Batman Kalesi: Ta zgodovinska trdnjava je impresivna znamenitost in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Hasankeyf: Ta zgodovinska vas ob reki Tigris je bogata z arheološkimi najdišči in je dom očarljivih jamskih bivališč.
    3. Most Malabadi: Ta srednjeveški most je mojstrovina inženiringa in pomembna zgodovinska zgradba.

    Kulinarične dobrote:

    1. Batman Ciğ Köfte: Poskusite te začinjene, surove mesne kroglice, postrežene v tankih listih pita kruha.
    2. Lahmacun: Vrsta turške pice, tanko obložen kruhek z mletim mesom, zelenjavo in začimbami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 488
    • Registrska tablica vozila: 72

    Batman je kraj, kjer se zgodovina, narava in kultura združijo v popolni harmoniji. Tu lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v lepoti narave in poskusijo raznoliko lokalno kuhinjo.

    Provinca Sirnak (73)

    Şırnak, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, osupljivi naravi in ​​kulturni raznolikosti. Ime »Şırnak« morda izvira iz »Şehr-i Nuh«, zgodovinskega imena mesta, ki kaže na starodavni pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Sirnak Kalesi: Ta zgodovinska trdnjava se dviga nad mestom in ponuja osupljiv razgled na okolico.
    2. Cudi Dağı: Ta gora je priljubljena destinacija za pohodnike in ljubitelje narave ter ponuja čudovite razglede.
    3. Jame Silopi: Te jame so bogate z arheološkimi zakladi in pričajo o dolgi zgodovini regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Sirnak Kebabı: Poskusite ta okusna mesna nabodala na žaru, ki jih pogosto postrežejo s pita kruhom in zelenjavo na žaru.
    2. Prosim Sabunu: Tradicionalno milo, izdelano iz sadežev drevesa Bıttım, znanega po svojih lastnostih za nego kože.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 486
    • Registrska tablica vozila: 73

    Şırnak je kraj, kjer se prepletajo zgodovina, narava in kultura. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinska mesta, doživijo lepoto narave in poskusijo lokalno kulinariko, ki jo navdihuje regija.

    Provinca Bartın (74)

    Bartın, črnomorska provinca v Turčiji, je kraj, znan po nedotaknjeni naravi, bogati zgodovini in edinstveni kulturi. Ime »Bartın« morda izhaja iz »Parthenios«, starodavnega imena reke, ki teče skozi regijo.

    Značilnosti ogleda:

    1. Bartin Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja čudovit razgled na mesto in reko.
    2. Amasra: To slikovito obalno mesto je znano po zgodovinskem starem mestnem jedru, gradu in plažah.
    3. Plaža Inkumu: Čudovita plaža v bližini Bartına, idealna za sprostitev in kopanje.

    Kulinarične dobrote:

    1. Bartin Pidesi: Poskusite to krepko pecivo, ki ga pogosto postrežejo z različnimi prelivi, kot so meso, zelenjava in sir.
    2. Hamsi Tava: Regija je znana po okusnih ocvrtih črnomorskih sardonih.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 378
    • Registrska tablica vozila: 74

    Bartın je kraj, kjer se srečajo narava, zgodovina in kultura. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinska mesta, uživajo v lepotah obale in poskusijo lokalno kuhinjo, ki jo navdihuje sveža morska hrana v regiji.

    Provinca Ardahan (75)

    Ardahan, provinca v severovzhodni Turčiji, je kraj, znan po osupljivi naravi, bogati zgodovini in globoko zakoreninjeni tradiciji. Ime "Ardahan" morda izhaja iz "Ardvin", zgodovinskega imena mesta, ki kaže na starodavni pomen regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Ardahan Kalesi: Ta zgodovinski grad je znamenitost mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Kari Kalesi: Še en impresiven grad, ki leži na hribu in ponuja pogled na okoliško pokrajino.
    3. Jezero Cıldır: To veliko jezero je raj za opazovalce ptic in ponuja tudi možnosti zimskega ribolova na ledu.

    Kulinarične dobrote:

    1. Çıldır Kavurma: Poskusite to okusno jed iz mesa na žaru, pogosto postreženega s pita kruhom in svežimi sestavinami.
    2. Ardahan Gözleme: Lokalna različica turških cmokov, polnjenih z različnimi slanimi sestavinami.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 478
    • Registrska tablica vozila: 75

    Ardahan je kraj, kjer so narava, zgodovina in tradicija v harmoniji. Tu lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v lepoti narave in poskusijo pristno lokalno kulinariko.

    Provinca Igdir (76)

    Iğdır, provinca v vzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, raznoliki kulturi in naravnih lepotah. Ime »Iğdır« bi lahko izhajalo iz »Igidir«, zgodovinskega imena regije, ki kaže na pomembnost območja.

    Značilnosti ogleda:

    1. Iğdır Kalesi: Ta zgodovinski grad je znamenitost mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Aralik Örenyeri: Arheološko najdišče s starodavnimi ruševinami, ki ponujajo vpogled v preteklost regije.
    3. Tuzluca Gölü: To slano jezero je pomemben habitat ptic in ponuja možnosti opazovanja ptic.

    Kulinarične dobrote:

    1. Iğdır Bali: Poskusite ta med, znan po svoji kakovosti in edinstvenem okusu.
    2. Kelle Paca: Krepka juha iz ovčjih tačk in začimb, tradicionalna jed v regiji.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 476
    • Registrska tablica vozila: 76

    Iğdır je kraj, kjer gredo zgodovina, kultura in narava z roko v roki. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, izkusijo raznolikost regionalne kulture in uživajo v naravnih lepotah okolice.

    Provinca Yalova (77)

    Yalova, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, znan po svojih naravnih lepotah, možnostih za rekreacijo in zgodovinskem pomenu. Ime "Yalova" morda izhaja iz "Yalo", zgodovinskega imena regije, ki kaže na pomembnost njene obalne lege.

    Značilnosti ogleda:

    1. Ataturk-Kemal Kültür Parkı: Ta park je priljubljen kraj za sprostitev in prostočasne dejavnosti z zelenimi površinami in jezerom.
    2. Termalni viri: Yalova je znana po svojih toplih termalnih vrelcih, ki so že stoletja cenjeni zaradi svojih zdravilnih lastnosti.
    3. Yürüyen Köşk (tekaška hiša): Ta zgodovinska stavba, ki stoji na kolesih, ima zanimivo zgodovino in jo je mogoče obiskati.

    Kulinarične dobrote:

    1. Mudanya Zeytinleri: Poskusite te okusne olive, pridelane lokalno in znane po svojem okusu in kakovosti.
    2. Midye Dolma: Polnjene školjke so priljubljena morska specialiteta v regiji.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 226
    • Registrska tablica vozila: 77

    Yalova je kraj, kjer se združijo narava, sprostitev in zgodovina. Tu lahko obiskovalci uživajo v naravnih lepotah obalne pokrajine, se sprostijo v termalnih vrelcih in raziskujejo bogato kulinarično raznolikost regije.

    Provinca Karabuk (78)

    Karabük, provinca v črnomorski regiji Turčije, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, cvetoči industriji in naravnih lepotah. Ime "Karabük" bi lahko izhajalo iz "Kara-Bogaz", kar pomeni "črna soteska", kar kaže na geografske značilnosti regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Žafran bolu: To zgodovinsko mesto je Unescov seznam svetovne dediščine in je znano po dobro ohranjenih otomanskih hišah in ulicah.
    2. Karabük Kalesi: Ta zgodovinski grad ponuja panoramski razgled na mesto in okoliško pokrajino.
    3. Eskipazar: Ta očarljiva vas v bližini Karabüka je znana po tradicionalni arhitekturi in izdelavi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Žafran Bolu Lokumu: Poskusite te sladke dobrote iz sirupa, oreščkov in začimb, lokalne specialitete.
    2. Etli Ekmek: Lokalna različica somuna z mesom in zelenjavo na žaru.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 370
    • Registrska tablica vozila: 78

    Karabük je kraj, kjer so zgodovina, industrija in narava v harmoniji. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske kraje, uživajo v lepoti narave in poskusijo lokalno kuhinjo, ki jo navdihujejo tradicionalni okusi regije.

    Provinca Kilis (79)

    Kilis, provinca v jugovzhodni Turčiji, je kraj, znan po svoji bogati zgodovini, kulturni raznolikosti in kulinaričnih užitkih. Ime "Kilis" bi lahko izhajalo iz "Kilisia", zgodovinskega imena mesta, ki kaže na pomembnost regije.

    Značilnosti ogleda:

    1. Kilis Kalesi: Ta zgodovinski grad je znamenitost mesta in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Haci Mahmut Camii: Ta mošeja je osupljiv primer otomanske arhitekture in pomembno mesto za vernike.
    3. Muzej Kilis Gaziantep Mutfak: Muzej, ki prikazuje kulinarično zgodovino regije in njene znamenite jedi.

    Kulinarične dobrote:

    1. Kilis Kebabı: Poskusite to znano jed, nežno meso, marinirano in pečeno na žaru, postreženo s pita kruhom in začimbami.
    2. Kilis Tatlısı: Sladka lokalna poslastica iz oreščkov, medu in sirupa.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 348
    • Registrska tablica vozila: 79

    Kilis je kraj, kjer se združijo zgodovina, kultura in kulinarični užitki. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v lokalni kulinariki in izkusijo toplo gostoljubnost regije.

    Provinca Osmaniye (80)

    Osmaniye, provinca v južni Turčiji, je kraj, znan po bogati zgodovini, naravnih lepotah in kulturni raznolikosti. Ime "Osmaniye" je v čast Otomanskemu cesarstvu, ki je pustilo svoj pečat v regiji.

    Značilnosti ogleda:

    1. Osmaniye Kalesi: Ta zgodovinski grad se dviga nad mestom in ponuja osupljiv razgled na okolico.
    2. Muzej na prostem Karatepe-Aslantaş: Tukaj lahko najdete arheološka najdišča in hetitske reliefe, ki osvetljujejo starodavno zgodovino regije.
    3. Kastabala (Hierapolis): To starodavno mesto je bogato z ruševinami in ponuja vpogled v rimsko preteklost regije.

    Kulinarične dobrote:

    1. Ali Nazik Kebabı: Poskusite ta slasten kebab, postrežen z mesom na žaru, jogurtom in pirejem iz jajčevcev.
    2. Yünlüce Keklik: Lokalna specialiteta, prepelice na žaru, pripravljene z začimbami in zelišči.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 328
    • Registrska tablica vozila: 80

    Osmaniye je kraj, kjer se prepletajo zgodovina, narava in kultura. Tukaj lahko obiskovalci raziskujejo zgodovinske znamenitosti, uživajo v lepoti narave in poskusijo lokalno kuhinjo, ki jo navdihujejo okusi regije.

    Provinca Duzce (81)

    Düzce, provinca v severozahodni Turčiji, je kraj, znan po svoji impresivni naravi, zgodovinskih znamenitostih in raznolikih dejavnostih. Ime »Düzce« bi lahko izhajalo iz »Düzce Pazarı«, zgodovinskega imena mesta, ki nakazuje pomen regionalne tržnice.

    Značilnosti ogleda:

    1. Muzej Konuralp: Ta muzej predstavlja arheološke najdbe iz starodavnega mesta Konuralp in ponuja vpogled v zgodovino regije.
    2. Akçakoca: To obalno mesto je znano po plažah, promenadah in tradicionalnih lesenih hišah.
    3. Güzeldere Selalesi: Ti slapovi so priljubljena destinacija za ljubitelje narave in ponujajo priložnost za pohodništvo in sprostitev.

    Kulinarične dobrote:

    1. Mihlama: Poskusite to krepko jed iz polente, sira in masla, ki je zelo priljubljena v regiji.
    2. Hamsi Pilavi: Lokalna različica riža s črnomorskimi sardoni, sveže ulovljeni in pripravljeni.

    Praktične informacije:

    • Območna telefonska koda: +90 380
    • Registrska tablica vozila: 81

    Düzce je kraj, kjer se združijo narava, zgodovina in aktivnosti. Tukaj lahko obiskovalci obiščejo zgodovinske znamenitosti, doživijo lepoto narave in uživajo v bogati kulinarični raznolikosti regije.

    Zaključek

    81 turških provinc je odraz raznolikosti, zgodovine in narave te fascinantne države. Od živahnih metropol, kot sta Istanbul in Ankara, do oddaljenih vasi v gorah na vzhodu, vsaka provinca ponuja edinstven vpogled v bogato kulturo in zgodovino Turčije. Osupljiva pokrajina, ki sega od neskončnih obal in slikovitih zalivov do veličastnih gora in bujnih dolin, naredi Turčijo raj za ljubitelje narave in pustolovce. Ne glede na to, ali raziskujete starodavne ruševine Efeza, okušate tradicionalne jedi v uličicah Gaziantepa ali doživite živahno umetniško sceno Istanbula, 81 turških provinc ponuja nešteto priložnosti za nepozabna doživetja in srečanja.

    Povezani članki

    Užitek kot na počitnicah v Turčiji: Tako ga lahko dosežete v lastni kuhinji

    Na počitnicah v Turčiji ob Sredozemlju ni le veliko sonca, plaže in morja. Kulinarika je tudi eden od razlogov, zakaj je počitniška destinacija tako priljubljena pri Nemcih.

    Turistični vodnik po Marmarisu: nasveti, dejavnosti in poudarki

    Marmaris: Vaša sanjska destinacija na turški obali! Dobrodošli v Marmarisu, zapeljivem raju na turški obali! Če vas zanimajo osupljive plaže, živahno nočno življenje, zgodovinski...

    Odkrijte najboljša mesta za fotografije na Instagramu in družbenih omrežjih v Didimu: popolna ozadja za nepozabne posnetke

    V Didimu v Turčiji ne boste našli le dih jemajočih znamenitosti in impresivne pokrajine, ampak tudi ogromno krajev, ki so kot nalašč za Instagram in družabna...

    Trendi